11 oznak, że jesteś promotorem czytelnictwa

Kto według ciebie zajmuje się promocją czytelnictwa? Pisarze, wydawnictwa, instytucje kultury? Moim zdaniem Ty.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego co roku ogłasza  nabór wniosków na dofinansowanie projektów kulturalnych, w tym właśnie  proczytelniczych. W poprzedniej edycji wpłynęło około 430 wniosków, z czego 91 otrzymało wsparcie. To różne pomysły: od organizacji festiwali literackich poprzez produkcję kampanii reklamowej po warsztaty dla najmłodszych czytelników. Projekty złożyły biblioteki, księgarnie, instytucje kultury, stowarzyszenia. W przygotowania i ich relację włożyli dużo pracy i to wspaniałe z ich strony. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że Ty jesteś promotorem czytelnictwa na co dzień?


Oto 11 dowodów, że możesz tak o sobie myśleć:


Masz w domu dużo książek


Uwielbiasz swoją domową biblioteczkę, stale ją uzupełniasz, w wolnej chwili układasz książki. Jak nie gatunkami, to kolorami. To wizytówka twojego domu. Czy wiesz, że ostatnie badania czytelnictwa (za 2016 rok) wykazały, w 66% gospodarstw domowych w ciągu roku nikt nie kupił książki? A ponad jedna piąta badanych (22%)  przyznała, że nie ma w domu żadnego księgozbioru? Dlatego uwierz, widok ściany książek na pewno robi wrażenie na twoich gościach. I  jest świetnym pretekstem do rozmów.

Mówisz o książkach


Rozmowa o książkach jest równie dobra, jak rozmowa o pogodzie. Kiedy gadka się nie klei i następuje krępująca cisza zawsze można posłużyć się literackim wątkiem. I nawet można wyjść od pogody - w końcu każdej historii towarzyszyły jakieś warunki atmosferyczne. Ale to działa też w drugą stronę - w ożywionej dyskusji na temat budowy silnika samochodowego, aktualnej sytuacji politycznej lub najnowszych trendów mody potrafisz znaleźć punkt styczny z fabułą ostatnio przeczytanej książki. Ostatecznie, po takiej dyskusji pozostali rozmówcy wychodzą z przekonaniem, że aby zgłębić temat, muszą przeczytać ten czy inny tytuł. Brawo. Tak się werbuje czytelników.  


Czytasz w miejscu publicznym

Była kiedyś, a nawet całkiem niedawno, taka akcja czytania w miejscach publicznych. Głośnego czytania ;) Tak, by pomóc zwalczyć nudę, tym którzy nie wzięli ze sobą książki. Ale tobie się to praktycznie nie zdarza, prawda? Masz ją zawsze przy sobie, czytasz w komunikacji miejskiej, poczekalni u lekarza, a nawet w restauracji zanim kelner przyniesie zamówienie. 
Z pewnością pochłania cię lektura, ale musisz wiedzieć, że budzisz zainteresowanie. Ludzie patrzą na ciebie i zastanawiają się, co takiego jest w tej książce, że nie możesz się od niej oderwać albo zwyczajnie ci zazdroszczą, kiedy pociąg się spóźnia, oni czekają z niecierpliwością pomieszaną z irytacją, a ty... relaksujesz się czytając. Postanawiają więc, że następnym razem, oni też uzbroją się w lekturę.Czytasz innym - na przykład swoim dzieciom

Socjalizacja czytelnicza to sformułowanie, które wypowiadam niemal w każdej rozmowie prywatnej i służbowej na temat czytania książek. W końcu czym skorupka za młodu i tak dalej.  Jeśli dziecko widzi czytających rodziców, a ci wprowadzają je w świat literatury przez wspólne czytanie, jest duże prawdopodobieństwo, że młody czytelnik już w nim zostanie.

 

Kupujesz innym książki w prezencie 


Urodziny, święta, rocznica ślubu - twoi bliscy już wiedzą, co ci kupić w prezencie - książki. A ty? Odwdzięczasz się tym samym. I bardzo dobrze, bo ludzie chcą je dostawać. Tak wynika choćby z badań Zakupy świąteczne 2017. Zanim jednak uszczęśliwisz mamę, bratanka i sąsiadkę - uważaj, by zamiast zachęcić do czytania ich nie zrazić. Uważnie dobieraj lekturę, ale jednego możesz być pewien - każdy ma swoją książkę, tylko nie każdy ją już odkrył.

 

Rozpoznajesz adaptacje filmowe


Oglądasz ze znajomymi film. Superprodukcja promowana przez kilka miesięcy przed premierą. Znajomi wychodzą z kina i zachwycają się fabułą. A ty na to: ale wiecie, że najpierw była książka? Podajesz autora, oryginalny tytuł i zdradzasz, że jeden z wątków w książce został rozwiązany całkiem inaczej. Powiesz jak? Nie, ale możesz pożyczyć książkę.... Promotor czytelnictwa level hard <3.

Ubierasz się w książki


Nosisz ubrania lub biżuterię z motywem książkowym? A może wytatuowałeś sobie ulubiony cytat? Z pewnością budzi to zainteresowanie innych. Tylko czekasz na pytanie; skąd masz taką bluzkę lub czy te słowa mają dla ciebie jakieś szczególne znaczenie. I już zapraszasz innych do lektury...
Prowadzisz bloga książkowego


 Czy tu potrzebny jest jeszcze jakiś komentarz?Udzielasz się w social media


Nie trzeba jednak być częścią blogosfery, by twoja okołoksiażkowa aktywność została dostrzeżona. Wrzucasz na swój profil zdjęcia książek, udostępniasz treści związane z literaturą, udzielasz się w dyskusjach na jej temat, a 90 procent polubionych przez ciebie stron dotyczy książek? Cóż, w sieci nic nie ginie. To widać. I na pewno znalazł się ktoś, kto zaczął się zastanawiać, o co ci chodzi, dlaczego tak kusisz czytaniem, aż w końcu sam się skusił

 

Zawodowiec


To akurat oczywiste, ale wspomnieć trzeba. Jesteś autorem, animatorem? Pracujesz w bibliotece, księgarni lub wydawnictwie? Co tu więcej mówić, robisz to zawodowo.Jesteś ekspertem od książek...


w swoim towarzystwie. To ciebie pytają, jaki książkowy prezent kupić innym, pani z przedszkola zaprasza cię jako gościa do czytania książek, a grająca w "Milionerach" przyjaciółka zastrzega, że jak będzie literackie pytanie, to możesz spodziewać się telefonu do przyjaciela. Założę się, że przynajmniej w kilku sytuacjach czułeś, że mowa o tobie. A to znaczy, że jesteś promotorem czytelnictwa. Nieważne czy robisz to zawodowo, czy hobbystycznie, ważne, że zarażasz czytaniem. 

A skoro tak, to zapraszam cię do grupy promotorów czytelnictwa, w której dyskutujemy na tematy związane z promocją czytelnictwa, przyglądamy się akcjom i kampaniom promującym czytanie, polecamy sobie wydarzenia i chwalimy się swoimi osiągnięciami w tej dziedzinie. Do miejsce dla osób pracujących w branży, blogerów, książkohlików i wszystkich tych, którzy uważają, że warto czytać i warto zarażać tym innych. To miejsce dla Ciebie - DOŁĄCZ!

46 komentarzy:

 1. Zawsze lubiłam czytać a książki to u mnie zawsze można znaleźć. a to ostatnimi czasy jest rzadkością. A że takie niskie czytelnictwo - no cóż, brak edukacji, czasu, wzorców wyniesionych z domu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że wiele punktów do mnie pasuje. I nawet sobie chyba nie do końca zdawałam z tego sprawę. Chociażby czytanie w miejscu publicznym, kupowanie dla siebie i innych, doradzanie, mówienie i opowiadanie. Nie wspominając o blogu. To nawet miłe, że takie osoby uważane są pozytywnie. Podeśle + w dołączeniu do grupy :)
  PS: O już mnie przyjęto :D

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę :) Wiele z powyższych punktów pasuje i do mnie. Faktem jest, ze zawsze czytałam i czytam za całą rodzinę i obdarowywałam innych książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak, zdecydowanie mam się za promotora czytelnictwa!!! A już najbardziej mnie rozczuliło, że pierwsze pełne zdanie mojej córki to:"czitaj, mama".

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie czytam w miejscach publicznych - w poczekalni do lekarza, na przystanku, w autobusie. Niestety zauważyłam, że większość osób w takich sytuacjach siedzi z głową w telefonie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na większość oznak odpowiedziałam twierdząco :) Jedynie nie ubieram się w książki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Meh... mnie osobiście boli często podejście czytelników do adaptacji filmowych. Wychodzę z założenia, że jeśli film jest zupełnie zmieniony, a dobrze działa to czepianie się, bo "w książce było inaczej" jest głupie. To adaptacja - jej twórca ma prawo sobie zmienić co chce. Niestety, książkoholicy tego zwykle nie rozumieją i nie raz widziałam atak w stronę filmu właśnie przez to :c Taka "agresja" nie jest fajna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem - książkę można porównać do innej książki, a film do filmu - to dwa różne gatunki, a różnice między jednym a drugim są świetnym pretekstem by zainteresować kogoś książką. Wierzę, że prawdziwi promotorzy czytelnictwa wykorzystują je, by zachęcić do lektury. Sama z reguły wyznaję zasadę "najpierw książka, później film", ale jest naprawdę wiele książek, które przeczytałam dopiero po filmie. Np właśnie teraz, gdy piszę ten komentarz w tv leci "Ziarno prawdy" - polecam całym sercem. Mimo różnic :)

   Usuń
 8. Wychodzi na to, że rzeczywiście jestem promotorem. Fajnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zawsze jak widzę w tramwaju, autobusie, czy w innym publicznym miejscu osobę z książka daje mi to nadzieję i wewnętrzny uśmiech, że nie wszystkich w pełni pochłonęły komputery i smartfony :)
  Zapraszam do mnie http://www.on-my-way.pl/

  OdpowiedzUsuń
 10. Pasuje idealnie, tylko ciągle szukam swojego cytatu - tego jedynego.
  Kinga

  OdpowiedzUsuń
 11. Większość punktów mnie dotyczy, więc chyba mogę skromnie uznać, że jestem promotorką czytelnictwa ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. No to w 70% chyba jestem zgodnie z Twoim opisem :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeszcze 2 lata temu byłam promotorką czytelnictwa, ale po urodzeniu synka, stanowczo brakuje mi czasu na czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zdecydowanie jesteśmy promotorami czytelnictwa. Czytam wszędzie i zawsze mam przy sobie książkę. Namawiam, polecam i podsuwam. I tak mam dookoła siebie sporo ludzi, którzy czytają. Nie wiedziałam jednak, że można mieć dofinansowanie na szerzenie czytelnictwa 😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dofinansowanie jest dla instytucji, stowarzyszeń i osób prowadzących działalność gospodarczą.

   Usuń
 15. Też lubię poczytać dobra literaturę :), ale nie szaleję za mocno na tym punkcie...

  OdpowiedzUsuń
 16. U mnie poziom czytelnictwa na pewno spadł w porównaniu z poprzednimi latami, ponieważ cierpię na chroniczny brak czasu - ale staram się powoli i małymi kroczkami te zaległości nadrabiać. Muszę bliżej przyjrzeć się temu naborowi - bo może sama z niego nie skorzystam, ale znam kilka osób, którym mógłby wiele ułatwić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko pamiętaj, że muszą mieć działalność gospodarczą albo stowarzyszenie.

   Usuń
 17. A czy jak ktoś prowadzi bloga z niepowiedzianymi historiami... to też jest tym... promotorem? ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Hmm...robię to wszystko, nieświadomie w sumie promując czytelnictwo! Podoba mi się takie spojrzenie na świat! :) Dzięki! Kasia

  OdpowiedzUsuń
 19. O kurczę... chyba pasuje do mnie prawie wszystko. No dobra, nie ubieram się w książki. I już nie pracuję w księgarni. A tak poza tym - wszystko pasuje! To chyba promuję czytelnictwo prawda? P.S. dzięki za cynk o wnioskach na dofinansowanie. Wiem, ze termin właściwie minął, ale zapamiętam na przyszłość;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Kiedy następnym razem ktoś mnie spyta, czym zajmuję się w wolny czasie, wyprężę pierś i powiem, że jestem promotorem czytelnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jezus Maria, na wszystkie pytanie za wyjątkie pracy zawodowej odpowiedziałam twierdząco. Czyli co, jestem promotorem? Czad!

  OdpowiedzUsuń
 22. Ej a gdzie takie wnioskh się składa? Ja:
  1. Założyłam swój Klub Książki PRZECZYTAJ I PODAJ DALE
  2. 2 x do roku organizuję WIELKĄ WYMIANĘ KSIĄŻKOWĄ, w której udział ostatnio wzięło 100 blogerów i drugie tyle naszych czytelnikó
  3. 1 lutego startuje moja najnowsza kampania #KOCHANIEprzezCZYTANIE czyli nawołująca rodziców do czytania dzieciom
  4. Zorganizowałam juź kampanię #CZYTAJZNAMI gdzie ponad 40 blogerów przez 40 tygodni tworzyło wpisy tematyczne zapraszając do siebie 3 innych gościnni
  5. Sama też na blogu piszę recenzje i organizuję konkursy 😊😊😊😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obserwuję Cię Magda i wiem, że działasz :) Słowa na początku postu "trwa nabór wniosków" są podlinkowane i odeślą Cię do innego postu, w którym wszystko wyjaśniam. Do projekty do Ministerstwa Kultury, czas jest do końca miesiąca i pamiętaj, że mogą je składać firmy, instytucje itp, nie osoba fizyczna. Czy masz zarejestrowaną działalność?

   Usuń
 23. Ano... to jestem promotorem czytelnictwa :D Zaszczytny to tytuł, choć sporo z nas jak widzę po komentarzach powyżej go nosi ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo o to właśnie chodzi, że promować czytelnictwo może każdy, zawsze i wszędzie ;)

   Usuń
 24. Bardzo lubię czytać książki, i jest to jeden z moich ulubionych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Niestety nie mam już miejsca na książki w domu i jak na razie ograniczam się do kupowania e-booków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka, audiobook czy ebook - ten sam tytuł te same wartości ;)

   Usuń
 25. To ja, to ja, bibliotekoznawca z wyksztalcenia, bibliofil z zamilowania, czytam odkad pamietam i ta milosc zaszczepilam dzieciom :-) Bez ksiazek nie umiemy zyc i dzielimy sie ta pasja z innymi ☺

  OdpowiedzUsuń
 26. Czyli i ja jestem promotorem czytelnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 27. ja zbierałąm ksiazki az prawie w nich utonęłam dlatego w tym roku pozbyłam sie ksiazek które nie są mi bliskie a które dawno juz temu przeczytałam i teraz mam luźniej w domu i czuje sie lepiej. poza tym wszyskto inne sie zgadza ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dawanie drugiego życia książkom, to zdecydowanie promowanie czytelnictwa :)

   Usuń
 28. Fajnie wiedzieć, że jestem promotorem czytelnictwa :) jeszcze tylko tatuaż, albo ubranko ;)
  szegducha

  OdpowiedzUsuń
 29. I do mnie również pasuje większość punktów ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Zdecydowana większość odpowiedzi była "tak" :)
  Zapraszam również w moje progi na "PrzeCzytajka": http://przeczytajka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 31. Świetny tekst! Nigdy nie określałam siebie jako "promotorka czytelnictwa", ale większość punktów się zgadza :) Cieszy mnie to bardzo, bo książki od zawsze są w moim życiu, choć nie ubieram się w nie ;) Trzeba będzie sobie jakiś akcent czytelniczy kupić ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. 9/11 - to chyba jestem :D Dziękuję- fantastyczny tekst. Połechtałaś nim moje ego :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Czytam książki,zdobywam,polecam i kocham.nawet je pisze.Nie wydane

  OdpowiedzUsuń