Jak zaczęłam czytać polskich autorów + KONKURS!

Parę ładnych lat temu zrobiłam sobie czytelniczy rachunek sumienia. Impulsem do tego był fan page Czytamy polskich autorów. Właśnie wtedy zadałam sobie pytanie, czy ja też ich czytam i dlaczego nie? Naprawdę, dziesięć lat temu z czytanych przeze mnie polskich nazwisk mogłam wymienić tylko autorów lektur szkolnych. I Katarzynę Grocholę. Serio.Trudno mi powiedzieć, czym było to spowodowane. Nałogowe czytanie zaczynałam od Johna Grishama i Stephena Kinga i jakoś tak rodzimi autorzy zaginęli w akcji. Aż w końcu siostra podrzuciła mi "Dom na Wyrębach" Stefana Dardy.
I od razu pokochałam jego twórczość, głównie za nawiązania do dawnych wierzeń słowiańskich, ale i za pokazanie mi, że straszyć może nie tylko w Stanie Maine w Ameryce Północnej.

Niedługo potem trafiłam na książkę Agnieszki Pietrzyk "Pałac tajemnic"  i  doświadczyłam kolejnego wspaniałego uczucia. Oto czytałam o miejscach, które znam. Akcja tej książki rozgrywa się w Ponarach, co prawda nigdy tam nie byłam, ale w treści pojawiały się też inne miejscowości, Dobre Miasto, Morąg, Pasłęk i Elbląg.

I wtedy przepadłam, proporcje się odwróciły. Sporadycznie sięgałam po pisarzy zagranicznych, a polowałam na polskich. Chciałam czytać o miejscach, które znam, porównywać moje odczucia z opisem pisarza, chciałam móc przechadzać się z bohaterami książek i  planować zwiedzanie literackich zakątków Polski. Bo jakby nie było, do Wyrębów Dardy mi nieco bliżej niż do kingowskiego Derry (chociaż obie miejscowości są fikcyjne ;) )

Teraz często mam tak, że gdy jestem w nowym, intrygującym miejscu,  oczyma wyobraźni widzę je jako miejsce akcji jakieś świetnej książki. A jedna z kolejnych książek Agnieszki Pietrzyk, "Śmierć kolekcjonera" tak mnie zaintrygowała, że zorganizowałam w Elblągu spacer literacki jej tropem.

I tu się pojawia KONKURS. Do wygrania są dwa audiobooki "Pałac tajemnic" Agnieszki Pietrzyk, wydane przez Wydawnictwo Storybox. Czyta Iwona Milerska.

Opis:

Barokowy pałac nad jeziorem Ponary to dawna posiadłość pruskiego rodu von der Groebenów. To również miejsce z mroczną przeszłością. W powieściowym pałacu znajduje się dziesięć mieszkań gminnych. W jednym z nich zostaje zamordowane rosyjskie małżeństwo Reznikowów, a ich piętnastoletnia córka znika bez śladu. Nowa lokatorka, Alicja Prus, próbuje rozwiązać zagadkę morderstwa. Głównymi podejrzanymi stają się sąsiedzi. Jedni mieszkańcy są sympatyczni i uczynni, inni nieprzystępni i dziwni, a wszystkich coś łączyło z zamordowanym małżeństwem. Relacje kolejnych lokatorów odsłaniają zaskakujący obraz rodziny Reznikowów i kierują podejrzenia na coraz to nowych mieszkańców. Wychodzą też na jaw rozmaite pałacowe tajemnice. 

    Akcja powieści dzieje się w jesiennej aurze, akompaniamentem jest nieustannie lejący deszcz i wiejący wiatr. Ogromny pałac z wieloma zakamarkami i korytarzami staje się miejscem przerażającym, bo przecież za rogiem może kryć się morderca.

Posłuchaj fragmentu

Zasady konkursu:

1. Aby wziąć udział w konkursie w komentarzu pod tym postem opisz miejsce, które Twoim zdaniem idealnie nadawałoby się na miejsce akcji książki. Może to zabytkowy zamek, opuszczona kamienica w sąsiedztwie lub magiczny ogród. Czy to miejsce, które odwiedzasz przy każdej możliwej okazji, a może boisz się do niego wejść lub jest niedostępne? Bardzo jestem ciekawa!

2. Konkurs trwa do 21 maja. Spośród wszystkich odpowiedzi wybiorę dwie najbardziej intrygujące ;) Wyniki ogłoszę w piątek, 25 maja. Na kontakt zwycięzców czekam do poniedziałku, 28 maja.  Po tym czasie będę wybierała koleje osoby. Warto śledzić mój fanpage, bo i tam będę dawać znać, co i jak. W razie wygranej prześlij mi adres do wysyłki na promotorkaczytelnictwa@gmail.com

3. W konkursie mogą brać udział osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.


Nagrody ufundowało Wydawnictwo Storybox

5 komentarzy:

 1. Wiem, że ludzie uwielbiają audiobooki, a ja za nimi nie przepadam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Za dużo znam polskich autorów, żeby ich nie czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny konkurs i ciekawa nagroda. Wrócę, jak coś wymyślę na konkurs.;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od Grishama przygodę z czytaniem zaczynałam
  I na wieczność pokochałam
  Potem Coben mnie zachwycił
  Ścisnął i za serce chwycił
  Polskich pisarzy omijałam
  Nie wiem co ja sobie myślałam ����
  Teraz czytam ich nałogowo
  Niedługo potwierdzą to naukowo
  Jako przedstawiciel handlowy pracowałam
  Dużo miast więc odwiedzałam
  Teraz z przyjemnością o nich czytam
  I na nowo je odkrywam
  Agnieszki Pietrzyk "Porwanie" czytałam
  Koleżance bardzo zachwalałam
  W Ostromecku cudny pałac mają
  Tam się akcje rozgrywają
  Plenery ślubne póki co
  Ale może ktoś napisze książkę o nim a co ����
  Tajemniczy ogród tez jest
  Akcja będzie tam the best
  Dużo przestrzeni i zakamarków
  Znajdzie się też coś dla nocnych marków
  I amatorów mocnych wrażeń
  I amatorek romantycznych marzeń
  Zatem gorąco Wam polecamy
  A teraz kciuki za siebie trzymamy

  OdpowiedzUsuń