Odznaki Promotorów Czytelnictwa 2018 przyznane!

Uwaga! Są (wreszcie ;)) wyniki Odznak Promotorów Czytelnictwa, czyli nagród za reklamy książek i kampanie czytelnicze 2018 roku.

Celem tej inicjatywy jest pokazanie, że warto promować książki i czytanie oraz, że my - czytelnicy - chcemy widzieć obecność książek w mediach, serialach, na ulicy, przestrzeni miast. Wszędzie. Odznaki to takie połączenie nagrody za dobry marketing i zaangażowanie w promocję czytelnictwa.Odznaki Promotorów Czytelnictwa to akcja całkowicie społeczna i oddolna. Tworzona przez grupę czytelników-blogerów. Jej pomysłodawczynią jestem ja, Zuzanna Gajewska, autorka bloga Promotorka Czytelnictwa. Wspierają mnie członkowie mojej facebookowej grupy Zarażamy czytaniem.

Jurorami tej pierwszej, ale mam nadzieję nie ostatniej, edycji byli: Marcin Okoniewski znany jako Okoń w sieci - vloger książkowy, Małgorzata Kalbarczyk - Leonczuk, copywriterka - Verbal Fairy Małgorzata Żebrowska, miłośniczka słowa pisanego, autorka bloga Pełnia i ja na dokładkę. Funkcję sekretarza pełniła Ula Szegda z bloga Szegducha.

Postanowiliśmy wyróżnić działania w trzech kategoriach: firma, osoba, instytucja, a głównym kryterium był... efekt wow. Czyli mieliśmy zobaczyć kampanię, reklamę i pomyśleć: "Oni robią to dobrze".


Zgłoszenia do Odznak zbieraliśmy właśnie na wspomnianej grupie, ale też na stronie wydarzenia, w komentarzach na blogu, przychodziły również mejlowo. Przyznaliśmy po trzy odznaki w każdej kategorii. Trochę to trwało, ale to pierwsza edycja, więc mam nadzieję, że wszelkie obsuwy wybaczone.

Autorką grafiki na odznaki jest Paulina Giemza, autorka również mojego logo


ODZNAKI PROMOTORÓW CZYTELNICTWA 2018 - WYNIKI


FIRMA

Kategoria Firma to wszystkie komercyjne reklamy i kampanie (marketingowe lub społeczne) promujące czytelnictwo lub książki jako produktu przygotowane przez wydawnictwa, księgarnie, agencje, media oraz akcje zapowiadające duże festiwale literackie, ciekawe trasy promujące pisarza.
OSOBY

Kategoria Osoby to akcje tworzone przez osoby indywidualne. Czytelników, blogerów, zwykłych miłośników czytania.


 • Złota Odznaka:  Magdalena Erbel z bloga Save The Magic Moments – za Wielką Wymianę Książkową - internetową akcję podczas której blogerze, czytelnicy i miłośnicy książek wymieniają się między sobą książkami
 • Srebrna Odznaka: za WARMIABOK akcję uwalniania książek i tworzenia półek bookcrosingowych w nietypowych miejscach. Autorami pomysłu jest grupa studentów kierunku Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie

 • Brązowa Odznaka: Misiowa Mama, czyli Aneta Konefał twórczyni projektu Mały Miś  w świecie literatury.INSTYTUCJA

W kategorii Instytucje braliśmy pod uwagę wszelkie działania mające na celu promocję czytelnictwa organizowane przez placówki oświatowe i kulturalne, a więc biblioteki, szkoły, ośrodki kultury, a także organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje itp.)


 • Złota Odznaka: Fundacja Zaczytani.org za stworzenie Zaczytanych ławek w polskich miastach.
 • Srebrna Odznaka: dla Instytutu Książki za kampanię Mała Książka Wielki Człowiek i wręczanie wyprawek czytelniczych noworodkom na oddziałach położniczych.
 • Brązowa Odznaka: projekt Wiersze w mieście - akcja promująca poezję europejską, w ramach której w warszawskich kawiarniach, restaruacjach sklepach i innych miejscach publicznych rozdawane były wiersze europejskich poetów. Orgazniatorzy: Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa. Pełna lista tutaj


Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i dziękujemy za to, że działacie, zarażacie czytaniem i promujecie książki i czytelnictwo. W najbliższym czasie prześlemy Wam odznaki :)


A ja jeszcze raz dziękuję jurorom oraz partnerom akcji, którymi byli blogerzy książkowo-kulturalni: Krzysztof Borzęcki - Czytalski, Joanna Dębowska - Nadrabiam.pl i Sebastain Czapliński, znany jako Zaczytany w książkach.

JURORZY:VERBAL FAIRY
OKOŃ W SIECI

PEŁNIA

PROMOTRKA CZYTELNICTWA, czyli ja ;)
SEKRETARZ 


SZEGDUCHA

PARTNERZY:
NADRABIAM.PL.CZYTALSKI

ZACZYNANY W KSIĄŻKACH


8 komentarzy:

 1. Świetna inicjatywa, gratulacje dla laureatów!

  OdpowiedzUsuń
 2. Swietna inicjatywy, gratuluję wszystkim wyróżnionym!

  OdpowiedzUsuń
 3. Śweitna inicjatywa :) W świecie, w którym czytanie umiera, pokazywanie, że są ludzie, którym zależy na podniesieniu czytelnictwa, to super sprawa :) Gratulacje dla wyróznionych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna inicjatywa! Brawa dla wszystkich nagrodzonych tym tytułem:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna inicjatywa! Sama uwielbiam czytać - chociaż na medal to nie zasługuję ;)

  OdpowiedzUsuń