Mój własny festiwal literacki w moim mieście! Wielorzecze!

Jak wiecie niebawem na świecie pojawi się moje maleństwo, to jest dziecko moje i mojego męża. Tak w połowie października. (Ponoć).  Ale teraz chciałabym pochwalić się dzieckiem Stowarzyszenia Alternatywni, do którego jak również wiecie, należę. Więc to też jakby moje dziecko ;) I choć mój obecny stan sprawił, że szczególnie się do poczęcia nie przyłożyłam, to mam chociaż nadzieję być na rozwiązaniu. Przesadzam z macierzyńskimi metaforami? Wybaczcie. Zanim więc całkowicie mnie poniesie, wkleję tu tekścik stworzony przez mą alternatywną, klubową koleżankę, Kamilę, rzecznik prasową o Festiwalu Wielorzecze - trzydniowej literackiej imprezie, która odbędzie się w pierwszy weekend października w Elblągu. Normalnie mój festiwal w moim mieście. Zacieszam! I zapraszam. Bądźcie tam koniecznie!

Wielorzecze powoli wpisuje się w tradycję elbląskich wydarzeń kulturalnych. Z początkiem października rozpocznie się trzecia edycja Festiwalu Literatury, który odbędzie się w przestrzeni miasta i potrwa przez cały weekend. W programie znalazły się spotkania autorskie z pisarzami i poetami, warsztaty literackie, koncerty i wystawy.
Już 2 października, w piątek, rozpocznie się literacka gra miejska. Ze Starego Miasta przeniesie się na Wyspę Spichrzów, gdzie odbędzie się oficjalne otwarcie Festiwalu w Młodzieżowym Domu Kultury. Na inauguracyjne spotkania zaproszeni zostali poeci, Adam Ziemianin i Aleksandra Słownik. Wieczorem, w Klubie Muzycznym Mjazzga poznamy Alternatywnych i Grupę Literyczną na Krechę. Swoją twórczość zaprezentują między innymi: Dorota Nowak, Anna Nawrocka, Jacek Wysocki. Spotkanie poprowadzi Łucja Dudzińska. To poetyckie przyjęcie uświetni koncert Aresa Chadzinikolau, poety i kompozytora o greckich korzeniach.

Sobotni poranek rozpoczną warsztaty z Robertem Miniakiem w MDK. Mile widziani są wszyscy, którzy chcieliby doskonalić swoje umiejętności literackie, niezależnie od posiadanego dorobku. O 13.00 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym odbędzie się spotkanie autorskie promujące Antologię polsko-niemiecką Dzieciństwo. Z twórcami rozmawiać będzie Agnieszka Kopczyńska. Kolejnym punktem będzie Galeria El. Tam, o godzinie 15.00 spotkamy się z Januszem L. Wiśniewskim, następnie z Danielem Odiją, pisarzami o różnym postrzeganiu ludzi i rzeczywistości. Wieczór zapowiada się poetycko-muzycznie. W Mjazzdze spotkają się najpierw Robert Miniak i Wojciech Boros, a ich słowną bitwę zwieńczy Turniej Jednego Wiersza i koncert Marcina Skrzypczaka. Konkurs inspirowany jest hasłem Wpadamy na kwadrat i do udziału zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby zaprezentować swoją twórczość i zmierzyć się na poetyckiej scenie.

Niedziela będzie kolejną okazją do pracy warsztatowej –  od 10.00 w MDK odbędą się zajęcia z Wojciechem Borosem. Tego dnia spotkamy się również z tłumaczami oraz prezentacja grupy teatralnej Nietentego. Festiwal zakończy panelowa dyskusja redaktorów i wydawców (m. in. Bohdana Wrocławskiego, Leszka Sarnowskiego, Tomasza Wiśniewskiego).
Podczas Festiwalu w MDK wystawiona będzie Wierszystawka oraz grafiki Jacka Wysockiego.

III Festiwal Literatury Wielorzecze to wydarzenie szczególne. Podkreśla wartość literatury i swoim zróżnicowanym programem ma na celu trafić do jak najszerszego grona odbiorców. Promocja literatury to priorytet dla działań Alternatywnych.

Zapraszamy wszystkich do udziału w spotkaniach, warsztatach czy turnieju. To uczta przede wszystkim literacka, ale podszyta wieloma innymi dziedzinami kultury. Spędźcie Państwo pierwszy weekend października bardzo twórczo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Projekt „III Festiwal Literatury Wielorzecze” został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Elbląg. Partnerami wydarzenia są Młodzieżowy Dom Kultury, Galeria El, Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz Klub Muzyczny Mjazzga. Patronat honorowy objęli Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Prezydent Miasta Elbląg, Dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
Logistycznie i finansowo wspierają nas: Pol-Glas, Drukarnia Opiegiek, Pure Nature, Hotel Elbląg, Rewizja.net, Drogerie Jasmin, Zielony Puls, Maria Teresa Karczewska Ośrodek wypoczynkowy, Wedmar, FC LIDER, Restauracja przy Bramie, Grupa Literyczna Na Krechę, pisarze.pl.
Patronami medialnymi wydarzenia są: info.elblag.pl, ekulturalni.pl, młodyelblag.pl, elbing.pl, expresselblag.pl

Kamila Łyłka-Kosińska

Program III Festiwalu Literatury Wielorzecze

2 października (piątek)
10.00 - 15.00 - gra miejska
16.00 - Otwarcie Festiwalu.
Anioły bieszczadzkie, bieszczadzkie anioły - Adam Ziemianin z bliska – Młodzieżowy Dom Kultury
17.30 - Jednoczęściowy wierzchni strój kobiecy - spotkanie z Aleksandrą Słowik - Młodzieżowy Dom Kultury
19.00 - Prezentacja Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego – Klub Muzyczny Mjazzga
19.30- Bez dopalaczy - Prezentacja Grupy Literycznej Na Krechę - Łucja Dudzińska, Dorota Nowak, Agnieszka Żuchowska-Arent , Anna Nawrocka, Zdzisław Mikłaszewicz, Adam B. Wierzbicki, Jacek Wysocki - Klub Muzyczny Mjazzga
21.00 - Koncert Aresa Chadzinikolau - Klub Muzyczny Mjazzga

3 października (sobota)
10.00 - W Akwarium - warsztaty literackie z Robertem Miniakiem - Młodzieżowy Dom Kultury
13.00 - Promocja Antologii Polsko-Niemieckiej Dzieciństwo – Muzeum Archeologiczno-Historyczne
15.00 - Na fejsie z.... Januszem L. Wiśniewskim - Galeria El
16.30 - PeKaeSem z Danielem Odiją - Galeria El
19.00 – Wojciech Boros vs Robert Miniak - - Klub Muzyczny Mjazzga
20.00 - Wpadamy na kwadrat - Turniej Jednego Wiersza o Nagrodę NIKE - Klub Muzyczny Mjazzga
21.00 - Koncert Marcina Skrzypczaka - Klub Muzyczny Mjazzga

4 października (niedziela)
10.00 - Pies i Pan - warsztaty literackie z Wojciechem Borosem - Młodzieżowy Dom Kultury
12.00 - W kręgu tłumaczeń - Agnieszka Żuchowska-Arent, Piotr Wiktor Lorkowski
 - Młodzieżowy Dom Kultury
14.30 - prezentacja Grupy Teatralnej Nietentego – Galeria El
15.00 - panel redaktorów i wydawców – Bohdan Wrocławski, Janusz Wrocławski, Tadeusz Dąbrowski, Wojciech Boros, Leszek Sarnowski, Łucja Dudzińska, Ares Chadzinikolau, Tomasz Wiśniewski, Piotr Wiktor Lorkowski. Zakończenie festiwalu - Galeria El
Wystawa grafik Jacka Wysockiego oraz WierszYstawka - Młodzieżowy Dom Kultury


2 komentarze:

  1. Serdecznie gratuluję i wielki szacunek! :) Niestety mam za daleko, ale życzę miłej zabawy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale Ty masz dzieci! Jedno w drodze, drugie na wyciągnięcie ręki :) A tak na poważnie to gratuluję udziału w takim przedsięwzięciu :)

    OdpowiedzUsuń