Literackie Wielorzecze

Przedstawiałam Wam już kilka dni temu program Festiwalu Literatury Wielorzecze, dziś będzie trochę bardziej opisowo. No i plakat... Prawda, że piękny? Przypominałam, że Szufladopółka objęła wydarzenie patronatem. Tekst moich Alternatywnych koleżanek ;) I koniecznie przyjeżdżajcie do Elbląga!




Weekend 22-24 września to kulturalna eksplozja w Elblągu. Wszystkich elblążan i nieelblążan Stowarzyszenie "Alternatywni" zaprasza na literackie święto, w czasie którego słowo będzie grało pierwsze skrzypce. Oprócz spotkań autorskich, paneli i prezentacji nie zabraknie miejsca na sztuki plastyczne, muzykę i teatr. Wszystko to podane ciekawie i różnorodnie - tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Osobnym rozdziałem są warsztaty, w tym roku będzie ich aż sześć. Co ważne, są odpowiedzią na potrzeby i mieszkańców, i naszych gości. Jeśli nie uda się komuś zapisać na warsztaty w specjalnym formularzu pod adresem lub w aplikacji Festiwal Literatury Wielorzecze, którą można pobrać pod adresem, to i tak może na zajęcia przyjść. Postaramy się dla każdego znaleźć miejsce.
     Wszystkich piszących - także do szuflady zapraszamy do wzięcia udziału w Turnieju Jednego Wiersza, 22 września w Mjazzdze od godz. 20. Podstawową zasadą jest to, że trzeba samodzielnie zaprezentować swój wiersz i zostawić jeden egzemplarz dla jury. Zgłosić się można przed samym Turniejem. To wyjątkowa okazja i fantastyczna zabawa.
    
     Alternatywni zapraszają wszystkich na niesamowitą przygodę, na wydarzenie, które powoli staje się wrześniową tradycją Elbląga, imprezą rozpoznawalną w całej Polsce. Zobacz, co przygotowaliśmy:
    
     Dzień pierwszy - 22 września

     Rozpoczynamy o godz. 16 na Dużej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka - koncertem w wykonaniu fantastycznej pianistki Marty Ossowskiej-Utrysko. O godz. 17 spotkanie z Tomaszem Jastrunem poprowadzi Bogumiła Salmonowicz. Ten wyjątkowy poeta, pisarz i komentator wydarzeń społecznych to także rewelacyjny mówca. Od godz. 19 jesteśmy w Mjazzdze. Na początku zaprezentuje się grupa literacka związana (czasem luźno a czasem bardzo mocno) z Warszawą. To zespół przyjaciół, którzy prezentują różne stylistyki i odmienne kierunki, a ich nazwiska są rozpoznawalne na ogólnopolskiej scenie literackiej. O godz. 20 oddajemy mikrofon poetom. Na scenie Turniej Jednego Wiersza, czyli prezentacje, emocje i wrażenia. Oraz doskonała zabawa. W tym roku spotkanie poprowadzą Kamila Łyłka i Arco van Ieperen, czyli nie będzie nudno. Od godz. 21 zaczynamy część koncertową. Najpierw z południa Polski młoda, zadziorna nieszablonowa Justyna Sieniuć, po niej nieco bardziej liryczni prosto z Gdańska: Mirella Hinc i Janusz Pierzak. Po koncertach jury ogłosi laureatów Turnieju, a nagród jest naprawdę dużo.
    
     Dzień drugi - 23 września

     Od godz, 10 zapraszamy na pierwsze warsztaty: literackie – z Agnieszką Kosińską (Młodzieżowy Dom Kultury – Wyspa Spichrzów)oraz pisania recenzji krytycznych z Martą Osowską-Utrysko (Biblioteka Elbląska) . Imponująca oferta warsztatowa jest mocnym punktem V Festiwalu Literatury Wielorzecze, wyróżnia Elbląg na literackiej mapie Polski. Po warsztatach okazja do błądzenia palcem po mapie świata – o godz. 15 również w Bibliotece Elbląskiej spotkanie z podróżnikiem, reporterem i autorem książek podróżniczych - Romanem Warszewskim poprowadzi Arco van Ieperen. Od godz. 16 w sali kinowej Biblioteki spotkanie autorskie z Julią Szychowiak – promujące jej najnowszą książkę „Całe życie z moim ojcem”, które poprowadzi Anna Wierzchucka.
     Wieczór zapowiada się niezwykle intensywnie, Festiwal Wielorzecze zaczyna przypominać deltę wielkiej rzeki kultury, w zależności od zainteresowań można wziąć udział w wernisażu plakatu Sebastiana Baumana na Wyspie Spichrzów w MDK (sobota godz. 18), po którym przenosimy się do gościnnego Pubu Sąsiedzi, gdzie Zuzanna Gajewska podsumuje autorski projekt Woluminy. Głos książki.
„Bezdomni” Jacka Żukowskiego zadomowią się w Pubie Sąsiedzi o godz. 19.30. To okazja do obejrzenia posłuchania prezentacji Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego. A ta ekipa co roku pokazuje się w zaskakujący dla wszystkich sposób. Po prezentacji (około godz. 20.30) płynnie przechodzimy do kolejnego punktu wieczoru – wykład Dariusza Rekosza – Magia Słowa – dlaczego przekleństwa są archaizmami?
     Godzinę później – o godz. 21.30 nadejdzie czas ogłoszenia wyników I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wielorzecze - spotkanie z laureatami poprowadzi Wojciech Boros. To punkt programu, na który czekają poeci dostrzeżeni w konkursie – dopiero w sobotni wieczór okaże się, czyje wiersze zdobyły uznanie jury.
     Po prezentacji ostatni element intensywnego wieczoru, a właściwie już wielorzecznej nocy: Myślibitwa – i inne inspiracje, koncert Tomasza Steńczyka z zespołem.
    
     Po krótkiej sobotniej nocy dzień trzeci festiwalu - intensywna niedziela – 24 września

     Rozpoczynamy warsztatami tworzenia komiksu – Daniel Odija i Wojciech Stefaniec, spotkanie w godz. 9 - 12 na Foyer Małej Sceny Teatru im. Aleksandra Sewruka.
     Od godz. 10 kolejne warsztaty:
     Możliwości popracowania nad autoprezentacją sceniczną w prezentacji tekstów literackich – na Małej Scenie Teatru pokaże Nina Dziwniel-Stępka.
     Szyfry w literaturze – warsztaty dla dzieci i młodzieży – w Bibliotece Elbląskiej poprowadzi Dariusz Rekosz.
     Warsztaty literackie z Tadeuszem Dąbrowskim w Młodzieżowym Domu Kultury (Wyspa Spichrzów) będą okazją do zmierzenia się ze słowem i wymiany doświadczeń oraz konfrontacji autor – czytelnik/słuchacz.
     Od godz. 12.30 zapraszamy do Hotelu Elbląg na spotkanie autorskie Okularnica z Elżbietą Wojnarowską – artystką z szerokim spektrum aktywności – od poezji, przez prozę, teatr i film po piosenkę autorską. Rozmowę poprowadzi Wojciech Pelc.
     Panel wydawców niezależnych o godz. 13.30 odbędzie się również w Hotelu Elbląg – będzie ostatnim punktem tegorocznego, piątego już Festiwalu Literackiego Wielorzecze. Spotkanie z Radosławem Wiśniewskim (Stowarzyszenie Żywych Poetów), Leszkiem Sarnowskim (Prowincja), Przemkiem Dębowskim (Karakter) prowadzi Tadeusz Dąbrowski (Topos)
     Na Festiwal Literatury Wielorzecze do Elbląga przyjadą z kraju reprezentanci różnych grup literackich, dla których ten Festiwal stał się ważnym punktem na literackiej mapie Polski. Organizatorzy z przyjemnością i ogromną ciekawością czekają również na tych, którzy do Elbląga przyjadą po raz pierwszy. Jest jeszcze czas na zmianę planów, lekką korektę trasy i obranie kursu na Wielorzecze.
    
     Projekt V Festiwal Literatury Wielorzecze jest realizowany przez Stowarzyszenie „Alternatywni” przy współudziale finansowym samorządu Miasta Elbląg, Fundacji PZU, Fundacji „Potrafisz Polsko”.
    
     Patronat Honorowy nad Festiwalem objęli: marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz prezydent Miasta Elbląg Witold Wróblewski
    
     Współorganizatorami imprezy są: Braniewskie Centrum Kultury, Teatr im. Aleksandra Sewruka, Biblioteka Elbląska, Młodzieżowy Dom Kultury, Klub Muzyczny Mjazzga, Pub Sąsiedzi, Hotel Elbląg, Zespół Szkół Pijarskich.
    
     Przyjaciele i mecenasi:

     JetSystem, Restauracja przy Bramie, JABDA, Drogeria Jasmin w Elblągu, Projekt Poligraficzny EfEf, Pejakportfele.pl, LIDER – Roman Rynkiewicz, Hotel pod Lwem, Agencja Reklamowa Contact, Głogowskie Stowarzyszenie Literackie, Restauracja AmoreMio, rewizja.net, Woluminy. Głos Książki, Fundacja Lwie serce, Pisarze.pl, Grupa Literyczna Na Krechę, Szufladopółka.
    

 

Informacja prasowa: 
Anna Nawrocka i Dominika Lewicka - Klucznik, Stowarzyszenie "Alternatywni"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz