Spacer Literacki tropem "Śmierci Kolekcjonera" - relacja i dużo, dużo zdjęć

W ramach akcji "Woluminy. Głos książki" zorganizowałam Spacer Literacki tropem "Śmierci kolekcjonera", Agnieszki Pietrzyk. Akcja książki rozgrywa się w Elblągu, więc w planach była wycieczka właśnie po tym mieście. Jeśli chcecie taki spacer w swojej miejscowości - dajcie znać, pomyślimy, co da się zrobić. Tymczasem, zapraszam Was na fotorelację (dużo, dużo zdjęć od Uli z Bloga Pełen Zlew). Coś tam oczywiście do nich dopowiem.

Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 16, lipca. W samo południe spotkaliśmy się na placu katedralnym w Elblągu, tam przedstawiłam uczestnikom pokrótce program wydarzenia i zasady konkursu kryminalnego. Tu też przeczytałam pierwszy fragment książki. I ruszyliśmy na spacer.Zwiedzanie Elbląga tropem książki „Śmierć kolekcjonera” rozpoczęło się oględzinami miejsca zbrodni, czyli pokoju w Hotelu pod Lwem. I choć zagadka była wymyślona, uczestnicy dostali kilka wskazówek od najprawdziwszego policjanta dochodzeniowo-śledczego. Podkomisarz Tomasz Klucznik z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu powiedział im, na co warto zwrócić uwagę prowadząc śledztwo. Spacerowicze dokładnie obejrzeli pokój i hotelowe korytarze oraz przyjrzeli się dowodom. Wszystko po to, by wydedukować, kto, jak i dlaczego zabił. Ofiarą był 45-letni mężczyzna, właściciel wydawnictwa z Poznania, w kręgu podejrzanych: pokojówka, recepcjonistka, żona, odnaleziona po latach córka i niespełniony pisarz. Uczestnicy zabawy mogli potem zapoznać się z ich zeznaniami, by dodać dwa do dwóch i wskazać zabójcę.
Na rozwiązanie zagadki uczestnicy mieli niemal cały spacer, ale zabawa w detektywów, to nie jedyna atrakcja. Ze Starego Miasta, gdzie mieści się Hotel pod Lwem udaliśmy się na ulicę Rechniewskiego, gdzie Agnieszka Pietrzyk znowu kogoś uśmierciła. Wędrówkę przerywaliśmy krótkimi przystankami na czytanie fragmentów książki, a już na miejscu odbyło się krótkie spotkanie autorką, której oczywiście nie mogło zabraknąć na wydarzeniu. Rozmawialiśmy o pisaniu, Elblągu i życiu - między innymi o tym, jak niewidoma osoba (jaką jest autorka) mogła napisać pięć książek, jak wygląda jej praca od strony technicznej i kto jest "jej oczami".Kolejny punkt to ulica Gwiezdna, tam mieszkała prokurator prowadząca książkowe śledztwo, Milena Łempicka - Krol. W tym miejscu rozmawialiśmy z policjantem o tym, czym książkowe dochodzenia różnią się od tych rzeczywistych i jakie mity są powielane w kryminałach (tu bez zażaleń do autorów - fikcja literacka rządzi się wszak swoimi prawami). 


Z Gwiezdnej ruszyliśmy z powrotem w kierunku Starego Miasta, po drodze zrobiliśmy przystanek, by uczestnicy, którzy dostali już wszystkie fragmenty układanki, mogli poskładać ją w całość. Kiedy komisja jurorska (Agnieszka Pietrzyk, podkom. Tomasz Klucznik i ja) sprawdzaliśmy prace, uczestnicy odpoczywali, grali w Czarne historie, rysowali kredą (a dokładnie odrysowywali ułożenie "ofiary". Jednak u nas, jak dowiedzieliśmy się od policjanta, się tego nie robi) i konsumowali przekąski przyniesione przez innych. Aż wreszcie nastąpiło wręczenie nagród. Okazało się, że właściwą odpowiedź wskazały trzy osoby z dwudziestu pięciu obecnych (liczba plus minus ;)), choć każda z nagrodzonych pominęła jedną ze składowych odpowiedzi ;) jak nie motyw, to narzędzie, jak nie narzędzie to dowód. Nagrody powędrowały do całej trójki. Padła nawet propozycja wstąpienia w szeregi policji ;) 
Była też kategoria literacka, w której nie zmysł detektywistyczny się liczył, a kreatywność. Tu przyznaliśmy jedną nagrodę. Potem jeszcze chwilę posiedzieliśmy, kto chciał mógł kupić książkę i zdobyć podpis od autorki, porozmawiać z nią lub z policjantem indywidualnie. I koniec. 
Jako organizatorka, muszę powiedzieć, że wszystko wyszło tak, jak sobie zaplanowałam, więc jestem zadowolona. Mam nadzieję, że uczestnicy podzielają mój entuzjazm ;). 

A teraz czas na podziękowania. Były już na Facebooku, ale tych nigdy za wiele. Więc:

 • Dziękuję wszystkim za udział w Spacer Literacki tropem "Śmierci kolekcjonera"". Miło mi, że spędziliście tę słoneczną niedzielę z nami. Gratuluję zwycięzcom konkursu na rozwiązanie zagadki kryminalnej.             
 • Kierownictwu i pracownikom Pod Lwem Hotel za udostępnienie hotelowych pomieszczeń
 • podkomisarzowi Tomaszowi Klucznikowi, policjantowi dochodzeniowo-śledczemu za merytoryczną wiedzę i świetną zabawę przy rozwiązywaniu zagadki kryminalnej i podkomisarzowi Krzysztofowi Nowackiemu, oficerowi prasowemu za obecność i relację na stronie komendy. Policja o mnie pisze, no nieźle ;).   I  w ogóle za współpracę Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu.

   
 • Agnieszce Pietrzyk za to, że napisała książkę z Elblągiem w tle ;) za obecność w trakcie spaceru i mini spotkanie autorskie.
 
 
 • Księgarnia BookBook z Grunwaldzkiej przekazała wszystkim uczestnikom spaceru bony rabatowe, a do nagrodzonych powędrowały od niej zakładki i reklamówki. 
 • Torby wykonałam własnoręcznie ;) 
 • Dziękuję też lokalnym mediom za obecność ;) Truso.tv i portEl.pl   - tu relacja
Zakup książek Agnieszki Pietrzyk, które powędrowały do czterech nagrodzonych sfinansowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg Miasto Elbląg, które otrzymałam na realizację akcji promującej czytelnictwo pn. "Woluminy.Głos książki". Spacer był częścią inicjatywy.


Zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg

Zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg
 

Chętnie przyjmę zlecenie organizacji takiego spaceru od autorów, wydawnictw, instytucji kultury lub urzędu miasta danej miejscowości, w której dzieje się akcja książki. 

Piszcie śmiało na szufladopolka@gmail.com

13 komentarzy:

 1. Uwielbiam zwiedzanie miast tropem książek! Genialna inicjatywa! Marzy mi się, że kiedyś ktoś tak przejdzie fabułę mojej powieści - o ile napiszę coś, co dzieje się na terenach dostępnych dla ludzkości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nie mogłam przyjechać. Mam jednak nadzieję, że będzie jeszcze okazja. Może w Łodzi ktoś się skusi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co mi wiadomo, znajdą się jakieś książki, których akcja rozgrywa się w Łodzi ;)

   Usuń
 3. Niesamowita impreza. Nigdy w czymś takim nie uczestniczyłam ale aż się chciało by wziąć udział. Super!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pomysł! Jestem pod ogromnym wrażeniem! Sama chętnie wzięłabym w czymś takim udział! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Było rewelacyjnie! Raz jeszcze dziękuję za to, że mogłam uczestniczyć w tak świetnym wydarzeniu!
  Antyterrorystka

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialny pomysł :) I jak widać po zdjęciach świetny pomysł na kreatywne zwiedzanie miasta :) Gratuluję wspaniałej inicjatywy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały pomysł, świetna zabawa, a wygraną książkę (właśnie Śmierć kolekcjonera) pochłonęłam w 1 dzień:)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Genialny pomysł na promocję książki

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale genialna sprawa! Super, że takie fajne akcje są organizowane w Elblągu. Sama uwielbiam chodzić do tzw. pokojów zagadek i odkrywać motywy zbrodni, więc to musiała być świetna zabawa. Chętnie bym dołączyła. Pozdrawiam! Karolina

  OdpowiedzUsuń
 10. Chociaż nie czytam kryminałów, to powiem Tobie, że świetny pomysł. W życiu bym na coś podobnego nie wpadła.

  OdpowiedzUsuń
 11. Popieram takie inicjatywy! podróze literackim tropem to doskonała zabawa!

  OdpowiedzUsuń