100 książek na 100-lecie, czyli biblioteczna lista przebojów od Biblioteki Gdynia

Z okazji stulecia odzyskania Niepodległości czeka nas albo już odbywa się wiele wydarzeń w całym kraju. Spotkania, parady, marsze. Temat ten przenika też do świata literatury. Świętowanie było widoczne na niedawnych Targach Książki w Krakowie, wydawane są z tej okazji książki. A mniejsze lub większe wydarzenia dobywają się w szkołach i bibliotekach.

Dziś chciałabym zaprezentować Wam jedno z działań Biblioteki Gdynia. Tak, tej samej, w której pracuję ;)

Otóż bibliotekarze i pracownicy Biblioteki Gdynia przygotowali dla czytelników i mieszkańców Gdyni listę 100 książek wartych przeczytania.
Tworzyli(śmy) ją podając tytuły dla nich ważne i ulubione. Znalazły się na niej książki polskie i zagraniczne, klasyczne i popkulturowe. Takie, które według nich po prostu warto przeczytać. Na liście znalazły się między innymi takie tytuły jak "Mistrz i Małgorzata", "Sto lat samotności" czy "Morfina" Szczepana Twardocha.

Więcej zdradzać nie będę. Spis książek w formie listy do odznaczania przeczytanych tytułów, bibliotekarze będą rozdawać podczas Parady Niepodległości 11 listopada w Gdyni, która jest tutejszą tradycją.

Parada wyruszy o godz. 12.00 spod Dworca PKP Gdynia Główna. Każdy mieszkaniec Gdyni będzie mógł sprawdzić, ile książek z bibliotekarskiej listy już przeczytał. A te, których lekturę ma przed sobą, będzie mógł wypożyczyć z Biblioteki Gdynia.

Podczas Parady maszerującym bibliotekarzom będzie też towarzyszył bibliorower – czyli mobilny punkt bookcrossingu.

Ja tam będę, jakby co.

3 komentarze:

  1. Bibliorower to świetny pomysł. Super!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak miło, że gdzieś można świętować Niepodłegość na poziomie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak wspaniale! Tak można świętować niepodległość! Ale ale - jeśli kogoś w Gdyni nie będzie, to można liczyć, że spis 100 książek gdzieś się pojawi? ;)

    OdpowiedzUsuń