Programy Ministra 2019 ruszyły. Jak złożyć wniosek?

W tym roku już bez opóźnień ruszyły Programy Ministra 2019 na dofinansowanie przedsięwzięć kulturalnych, w tym czytelniczych. Więc jeśli marzy ci się wydanie książki, organizacja festiwalu literackiego czy przygotowanie kampanii społecznej promującej czytanie bierz się do pracy. Masz czas do końca listopada. A ja przypomnę ci kilka najważniejszych informacji dotyczących składania wniosku.
Sprawdź, czy możesz starać się o dofinansowanie 


O dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przedsięwzięcia z różnych dziedzin kultury mogą starać się instytucje, stowarzyszenia, ale także przedsiębiorstwa czy osoby prowadzące działalność gospodarczą, a więc biblioteki, wydawnictwa, a nawet blogerzy, jeśli mają zarejestrowaną firmę. Są chętni? 

W sumie ogłoszono już 28 programów od muzyki przez edukację kulturalną po kolekcje muzealne, ale oczywiście skupię się na tych dotyczących szeroko pojętego czytelnictwa. 


Jak złożyć wniosek?


Z tego zakresu są następujące programy: promocja czytelnictwa, partnerstwo dla książki, czasopisma. oraz literatura. Każdy z programów dzieli się z kolei na zadania, które określają, co dokładnie chcemy i możemy zrobić w jego ramach. Zanim zabierzesz się za spisywanie swoich pomysłów i uzasadnianie, dlaczego potrzebujesz dofinansowania, sprawdź, do którego programu i zadania twoje działania najbardziej pasują. To usystematyzuje twoją pracę i przede wszystkim zminimalizuje ryzyko odrzucenia wniosku z powodu błędów formalnych. Koniecznie przeczytaj wytyczne i regulamin każdego programu. Na stronie ministerstwa dostępne są także wnioski wzorcowe.Poniżej garść informacji o poszczególnych programach:


Celem programu jest wspieranie wartościowych form promowania czytelnictwa, zarówno poprzez dofinansowywanie innowacyjnych szeroko zakrojonych programów promujących powszechne praktyki czytelnicze, jak i poprzez wsparcie dla przedsięwzięć promujących  najbardziej znaczące zjawiska literatury współczesnej.

A więc tu mogą znaleźć się różnego rodzaju wydarzenia, jak np. festiwale literackie czy kampanie społeczne. Najważniejsze, by nasz wniosek był zgodny z regulaminem i byśmy nasze planowane działania były zgodne z konkretnym zadaniem. W tym programie jest ich pięć:

1. Kampanie społeczne, edukacyjne i promocyjne
2. Festiwale Literackie
3. Wydarzenia literackie i promocja nowości wydawniczych
4. Cykliczne audycje telewizyjne
5. Cykliczne audycje radiowe i internetowe


Strategiczne cele programu to zarówno poprawa dostępu do książki w jej wszystkich formatach, jak i wzmocnienie kulturotwórczej roli księgarń i bibliotek.

 A w nim następujące zadania:

1. Prowadzenie szkoleń bibliotekarzy pracujących w bibliotekach publicznych
2. Prowadzenie działań animujących czytelnictwo w bibliotekach publicznych
3. Prowadzenie szkoleń księgarzy zatrudnionych w księgarniach stacjonarnych
4. Prowadzenie działań  promujących księgarnie stacjonarne


 • Czasopisma, który jak łatwo się domyślić wspomaga publikację czasopism.


Celem programu jest wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych, zarówno tych o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach. 

1. Wydawanie ogólnopolskich czasopism kulturalnych, w tym dla dzieci i młodzieży,w wersji papierowej i/lub elektronicznej.
2.Wydawanie ogólnopolskiego czasopisma naukowego, w zakresie nauk humanistycznych (punktowanego przez MNiSW) w wersji papierowej i/lub elektronicznej.

Regulamin i wytyczne
Literatura to program skierowany głównie do autorów i wydawnictw, gdyż dotacje mają pokryć wydanie książek (w każdej formie). Choć oczywiście wydawcą może być też stowarzyszenie czy instytucja. Może to być książka beletrystyczna lub naukowa (popularno-naukowa), a co ważne jest osobna kategoria dla debiutantów. Istotne jest, by była to książka o wysokich walorach artystycznych. Jest delikatna ;) sugestia, co do tematyki, ale to nie jest to warunek niezbędny, no i przecież można ugryźć na wiele sposobów.

Kilka słów o programie:

Strategicznym celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości literackiej i uzupełnienie rynku wydawniczego poprzez dofinansowywanie wartościowych, niekomercyjnych publikacji literatury polskiej i światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł mierzących się z zadaniem utrwalenia tożsamości kulturowej i narodowej poprzez odniesienie się do ważnych dla polskiej kultury rocznic, jubileuszy czy wydarzeń historycznych.


W tym programie są cztery zadania

 1. Publikacja utworów  literatury polskiej (książka drukowana, e-book,  audiobook, książka dla niewidomych i słabowidzących)

2. Publikacja debiutów literackich polskich autorów (książka drukowana, e-book,  audiobook, książka dla niewidomych i słabowidzących)

3. Publikacja utworów literatury zagranicznej w tłumaczeniu na język polski ((książka drukowana, e-book,  audiobook, książka dla niewidomych i słabowidzących)
4. Publikacja pozycji z zakresu wiedzy o kulturze, w szczególności twórczości artystycznej i dyscyplin artystycznych (książka drukowana, e-book,  audiobook, książka dla niewidomych i słabowidzących)TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW MIJA 30 LISTOPADA


Warto wiedzieć:A jeśli już masz pomysł na projekt i potrzebujesz kogoś do poprowadzenia warsztatów, szkolenia, spotkania, imprezy, organizacji happeningu czy działania animacyjnego - służę pomocą. Mam doświadczenia w pracy przy projektach unijnych i ministerialnych. No i uwielbiam promować czytelnictwo ;) 

Więcej informacji tutaj
5 komentarzy:

 1. Właśnie ostatnio byłam na stronie ministerstwa i patrzyłam na te programy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama się nie kwalifikuję - ale przekażę informację osobom, które mogą być zainteresowane.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że nie mam firmy bo może bym coś zorganizowała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To bardzo dobra wiadomosc dla blogerow, bo pozwala monetyzowac swoja pasje, bez naciagania, robiac to dla ogolnego dobra i dla dobra kultury

  OdpowiedzUsuń
 5. Oo, zatem nic tylko próbować! :)

  OdpowiedzUsuń