Jak nie czytam, jak czytam?

Co robisz w najbliższy piątek? Gdziekolwiek będziesz niech Cię nie zdziwi widok czytającego tłumu. Już 8 czerwca odbędzie się trzecia edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Punktualnie o 10.00 uczniowie wielu polskich szkół wyjdą na ulice, by pogrążyć się w lekturze...

Wydarzenie to inicjatywa redakcji branżowego czasopisma „Biblioteka w szkole”, a jej celem jest promocja czytelnictwa bez nadęcia. Biorą w niej udział biblioteki szkole, publiczne, instytucje kultury. Każdy kto zorganizuje czytelników. Idea jest taka, by młodzi ludzie spędzili czas we wspólnym gronie i w towarzystwie książki, by czytali…
bez wielkiej ideologii i politycznych patronów By książka kojarzyła się z rozrywką, a nie szkolnym obowiązkiem. By uczniowie, którzy na co dzień czytają, zobaczyli, że nie są jedyni, a ci, którzy tego nie robią, mieli okazję spróbować – czytamy na stronie organizatora.

Czy mi się wydaje, czy ktoś czyta w moich myślach? Czytanie jako rozrywka? O to, to! Świetna sprawa i podpisuję się pod nią rękami i nogami.

Czytaniu towarzyszą najróżniejsze inicjatywy: flash moby, happeningi, festyny, parady w strojach bohaterów literackich – kreatywność uczestników nie zna granic. Przykłady można znaleźć na stronie organizatora, tam też jest dostępna mapa czytających.Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. W zeszłym roku 459 tys. osób

W tym roku udział zadeklarowały już 2004 instytucje. A dołączyć można w każdej chwili – nie trzeba robić tego formalnie, warto jednak wpisać się na mapkę z miejscami, w których odbywa się akcja.

6 komentarzy:

 1. Aż mi się zrobiło żal, że nie jestem juz uczniem :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjna inicjatywa!!!
  Czyli jeszcze Polska nie zginęła, jak widać.
  <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę fajna inicjatywa. Odkąd pamiętam, jeśli nie jestem w trakcie czytania jakiejś książki, to jakoś tak mi źle ;). Czasem jednak trudno wytłumaczyć tą pasję komuś, kto na co dzień nie czyta. A tu nadarza się ciekawa okazja, żeby wciągnąć taką osobę w świat literatury :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Super inicjatywa! Szkoda, że za moich szkolnych czasów nie organizowano czegoś podobnego (a może tylko ja o tym nie słyszałam)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna akcja. wcześniej o tym nie słyszałam, a żałuję :-)

  OdpowiedzUsuń