#TerazCzasNaCzytanie więc #zostańwdomu i #czytajksiążki

Marzec 2020. Jesteśmy w nowej dla nas sytuacji. Najpierw odwołano imprezy masowe, zamknięto szkoły i instytucje kultury. Teraz galerie handlowe i lokale gastronomiczne. Politycy, celebryci, blogerzy i całe mnóstwo pojedynczych osób zgodnym chórem mówi #zostańwdomu.

Warto wziąć to sobie do serca,  bo od nas wszystkich zależy czy wirus nie będzie rozprzestrzeniał się szybciej i intensywniej. Sytuacja jest dla nas nowa, dla niektórych niepokojąca. Trzeba zachować spokój, stosować się do zaleceń i pamiętać, że przymusowe siedzenie w domu ma swoje dobre strony.

Można czytać, czytać i czytać. Tak, tak moi drodzy, skończyły się wymówki, że nie ma czasu, że tyle rzeczy do zrobienia. Oczywiście można też sprzątać garaż ;), ale ja zostanę przy promowaniu akcji czytelniczych ;)

Bo wydawnictwa i organizacje promujące czytanie szybko podchwyciły temat.
Bardzo szybko rozeszła się akcja Fundacji Powszechnego Czytania, która zwraca uwagę, że #TerazCzasNaCzytanie. Ruszyła z nią 11 marca apelując przy tym do przedstawicieli świata literackiego o przyłączenie. I popłynęło.

Legimi w odpowiedzi przygotowało 20 tytułów dla dzieci i młodzieży, które można bezpłatnie pobrać z platformy w formie ebooka, a niektóre również audiobooka.


- Aby sięgnąć po wybraną pozycję wystarczy wpisać na stronie www.legimi.pl/czas-na-czytanie/ kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, natomiast książka przyznana będzie bez ograniczeń czasowych - czytamy na stronie Fundacji.

Do akcji przyłączyli się też bajkopisarze. Na fanpage  Bajki – Izabela Mikrut i Tulistacja też dostępne będą bajki dla dzieci.

Fundacja Zaczytani zachęca do gry w Zaczytane Bingo. Zasady jak w klasycznym - trzeba ułożyć linię w pionie, poziomie lub na skos. A tą linią są tytuły książek. Wejdź do gry tutaj.

A wydawnictwo MUZA oferuje 50% zniżki na wybrane tytuły:Akcja rozwija się bardzo dynamicznie. Więc warto obserwować profil Fundacji lub wpisać w wyszukiwarkę FB #TerazCzasNaCzytanie, bo co chwilę ktoś dołącza oferując promocje, rabaty, zabawy i po prostu wsparcie w tym trudnym dla nas czasie.

Najważniejsze jednak, że akcję może szerzyć każdy z nas dzięki nakładce na zdjęcie profilowe. Ja już to zrobiłam na fan page bloga.


Nakładek zresztą na Facebooku można zaleźć więcej. Na przykład wydawnictwa WAB, która z kolei najbardziej mi pasuje pod względem kolorystycznym do zdjęcia na profilu prywatnym  ;)
Nakładka to jednak nie wszystko co daje Wydawnictwo W.A.B, a właściwe grupa wydawnicza Foksal organizuje konkurs, w którym planuje rozdać 1000 książek! Zadanie konkursowe to wrzucenie na swoje profile na FB lub Intagramie zdjęcia jak spędza się czas w domu z książką lub grą pplanszową z hasthagami
#zostańwdomu , #czytajksiążki i/lub #grajwplanszówkiW akcję włączyli się również pisarze.
 
Regulamin tutaj.


A jeśli chodzi o nakładki to są z hasłem "#zostań w domu #czytaj książki" innych wydawnictw czy autorów albo #zostańwdomu #czytaj komiksy, a nawet #niebojęsięczytać, też urocze, przyznajcie sami :)

I pamiętaj, że mnóstwo dobra - czytaj książek - jest dostępnych bezpłatnie i legalnie w Internecie. Barbara Maria Morawiec z Lustra Biblioteki przygotowała porządną listę ze źródłami on-line. Łapcie link.  Tam zresztą też dużo innych pożytecznych materiałów, np. podpowiedzi dla bibliotek, jak funkcjonować teraz w social mediach.

A jak ktoś za tęskni za spotkaniem z kulturą to jest szansa, by zrobić to wirtualnie. Na Facebooku powstał grupa  Kultura w kwarantannie, a tam mnóstwo informacji o wirtualnych spotkaniach autorskich, wystawach, koncertach, spektaklach. Dołącz i enjoy!

I ja dorzucę coś od siebie. Po pierwsze moje dotychczasowe akcje promujące czytanie odwołuję do odwołania ;) Zawsze zachęcałam do czytania wszędzie, gdzie się da, w komunikacji miejskich, w poczekaniach, w sklepowych kolejkach. Ty razem mówię temu zdecydowane nie. Unikajcie skupisk ludzi, a po książkę, jak na porządnego książkoholika przystało czytajcie w domu pod kocykiem.

Ale! Nie ma, że nic się nie będzie u mnie działo. Zapraszam na moją grupę - Zarażamy czytaniem (ta wymowna dziś nazwa grupy, powstała kilka lat temu) gdzie raczej mówimy o akcjach promuących czytanie - jak te powyżej, ale skoro wszyscy mówią, żeby czytać, to teraz pojawia się pytanie, co?

Jeśli chcesz dołączyć do masowego czytania, ale nie wiesz, po co sięgnąć zapytaj mnie i innych grupowiczów. Napisz, jaki rodzaj literatury lubisz, w jakich klimatach szukasz lektury albo że nie pamiętasz tytułu ale okładka była turkusowa ;) oznacz wpis hashtagiem #jakaksiążka i razem coś poradzimy.

9 komentarzy:

 1. Te nakładki to super pomysł. Muszę sobie taką sprawić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogłam się zdecydować, więc skorzystałam z dwóch, jedna na swój prywatny orfik, druga na blogowy. Ale o własnej też myślę ;)

   Usuń
  2. W ostatnich dniach powstało mnóstwo fantastycznych inicjatyw i jest to bardzo budujące, że w tak trudnym dla ludzkości momencie potrafimy znaleźć rozwiązania, które pomagają nam przetrwać ten czas. Ja już swój stosik odkurzyłam :-)

   Usuń
 2. Czytajmy i co ważniejsze siedźmy w domu!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja wiem co czytać, mam w domu pełno książek. Teraz pewnie w końcu skończę trylogię Stiega Larssona. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej akcji Fundacji Powszechnego Czytania, dziękuję ☺. U nas biblioteki zamknięto w sobotę, na szczęście udało nam się jeszcze wypożyczyć kilka ciekawych pozycji na ten trudny okres. Bo nie ma to jak dobra książka! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. W ostatnich dniach powstało mnóstwo fantastycznych inicjatyw i jest to bardzo budujące, że w tak trudnym dla ludzkości momencie potrafimy znaleźć rozwiązania, które pomagają nam przetrwać ten czas. Ja już swój stosik odkurzyłam :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. I w końcu można zrobić coś mądrego w domu :) Swietna akcja :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytamy każdego dnia, nawet bez kwarantanny, ale teraz na czytanie mamy znacznie więcej czasu!

  OdpowiedzUsuń