UL z książkami i zrzutka na pisarzy w czasach zarazy

Koronawirus i wprowadzona w związku z nim kwarantanna sprawiła, że znaleźliśmy się w całkiem nowej dla nas rzeczywistości. Zewsząd słyszymy #zostańwdomu. To ważne - dla naszego bezpieczeństwa. Ale nie da się nie zauważyć, że działania te odbiły się na kulturze: odwołano wydarzenia, zamknięto instytucje kultury. A to z kolei obija się na zarobkach twórców, w tym pisarzy, dla których często znaczą częścią dochodów są spotkania autorskie. 


Źródło: PIXABAY, voltamax

W związku z tym zrzeszająca pisarki i pisarzy Unia Literacka zorganizowała akcję UL z książkami, w ramach której codziennie będą wirtualnie spotykać się z czytelnikami i czytać przy okazji organizując zrzutkę na pisarzy w potrzebie.

Na profilu Unii Literackiej czytamy:

Przez trzy kwadranse ktoś z nas będzie czytał rzeczy stare i nowe, rzadkie cymesy i nagradzane bestsellery, a nawet książki jeszcze niepublikowane, a może odpowiadał na pytania czytelników – wszystko zależy od autorek i autorów - czytamy na ich profilu na Facebooku.

Czytania są, oczywiście, bezpłatne – mamy jednak do Was prośbę. Pisanie to nie tylko siedzenie przy kartce czy klawiaturze – w Polsce nieliczni twórcy literatury są w stanie utrzymać się z samego wydawania książek; wielu żyje w znacznej części z honorariów za spotkania autorskie, występów na festiwalach literackich, itd. A zatem, podobnie jak aktorzy czy muzycy, stracili teraz źródło dochodów, a że żyją często z miesiąca na miesiąc, bez oszczędności, ich sytuacja stała się bardzo ciężka.

Unia Literacka rozpoczyna zatem zbiórkę na pomoc socjalną dla pisarek i pisarzy (nie tylko członkiń i członków naszego stowarzyszenia), którzy z powodu pandemii znaleźli się w finansowych kłopotach. Naszą akcję znajdziecie na Zrzutka.pl – zbieramy 44 tysiące złotych na 44 zapomogi. Ci, którym potrzebna jest pomoc, proszeni są o wysyłanie oświadczenia o swojej sytuacji na adres unialiteracka@gmail.com, a komisja wybierze spośród nich najbardziej potrzebujących.


Wasi
Znajomi z przeciwnej strony książkiPROGRAM:


Poniedziałek – Zygmunt Miłoszewski
facebook.com/Zygmunt.Miloszewski

W momencie publikacji tego artykułu spotkanie już się odbyło. Autor zapowiadał je tak:
Nową książkę skończyłem tydzień temu, premiera w czerwcu, ale superhiperprzedpremierowo pierwszy rozdział wydukam dla Was online. Thriller częściowo medyczny, więc na czasie.

Ale jest wideo. Możecie zobaczyć je TUTAJ

Wtorek – Magdalena Grzebałkowska
facebook.com/magda.grzebalkowska
Żywot reportażu jest krótki. Dziś w gazecie, jutro ślad po nim ginie. Jestem reporterką od dwudziestu czterech lat i sama już nie wiem ile tekstów napisałam. A gdyby tak wrócić do któregoś? Tylko na chwilę, jednorazowo, w tym dziwnym czasie przywrócić pamięć dawnej historii? Wygrzebię coś dla Was w archiwach, wpadnijcie do mnie we wtorek na strych, to Wam przeczytam.

Środa – Jacek Dehnel
facebook.com/jacek.dehnel
Jak epidemia - to koniecznie w Polsce. Czytam fragmenty "Ale z naszymi umarłymi", powieści o tajemniczym wirusie narodowej zombifikacji.

Czwartek – Urszula Zajączkowska
facebook.com/ula.zajaczkowska.9
Zapraszam do siebie do ogrodu w Wołominie. Rozpalę Wam ogień. Przy nim poczytam „Patyki, badyle” i wiersze, także całkiem nowe. Usiądźcie ze mną - wpadajcie!

Piątek – Michał Rusinek
facebook.com/mmrusinek
W czasie siedzenia w domu najlepiej jest poczytać „Wierszyki domowe”. Znajdziecie w nich niezwykłe historie zwykłych przedmiotów i pomysły na zabawę tym wszystkim, co składa się na dom. Albo po prostu mieszkanie. No, może nie wszystkim. Poza tym poczytamy „Wierszyki rodzinne”, bo w domu siedzimy teraz ze swoimi rodzinami. A wiecie, że mamy kilku wspólnych przodków? Jakich? Dowiecie się w piątek. Zapraszam!3 komentarze:

  1. Z pisania rzeczywiście nie każdy twórca czy autor może się utrzymać, więc doskonale rozumiem ideę i ciesze się, że można w taki sposób dać coś od siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczne inicjatywy! Nasi twórcy są niezwykle kreatywni i każdego dnia to udowadniają!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniała inicjatywa, kultura to podstawa każdej cywilizacji, musimy pozwolić jej się rozwijać, bez względu na okoliczności☺. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń