#miejscezksiążką: Biblioteka Manhattan w Gdańsku

Wracam po (tak, wiem długiej) przerwie do cyklu Miejsce z książką. Miejsca, które prezentowałam wcześniej znajdziecie w powiązanych wpisach. A teraz zapraszam na wycieczkę po Bibliotece Manhattan mieszczącej się w centrum handlowym o tej samej nazwie. Jest też czynna w godzinach otwarcia centrum, czyli od poniedziałku do soboty od 9 do 21.00! Ruszyła w 2012 roku.
Biblioteka Manhattan. 900 metrów kwadratowych książkowego dobra

To jedna z filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Znajdziecie ją we Wrzeszczu, przy ulicy Jaśkowa Dolina na drugim piętrze galerii handlowej. I już za to ją uwielbiam!  Bo nie ma wymówek, tu jest każdemu po drodze. Idziesz kupić ubrania, buty, dekoracje do domu. Super, po drodze odwiedź bibliotekę.

Powierzchnia całej biblioteki wynosi 900 metrów kwadratowych, z czego 100m2 to patio biblioteczne. Czyli stoliki, krzesła i fotele wystawione za główną część placówki, gdzie można czytać, rozmawiać, spotykać się ze znajomymi, przygotować wspólny projekt do szkoły czy na studia, a nawet jeść. A kawę to można nawet zamówić. Kosztuje pięć złotych.Zbiory Biblioteki Manhattan. Książki, komiksy, płyty i jeszcze więcej książek

Zbiory Biblioteki Manhattan liczą blisko 80 tysięcy, z czego ok 20-21 to zbiory specjalne. W tym aż 14 tysięcy to komiksy,  a 7 tysięcy to  płyty, a cała reszta to książki, książki, książki. 

Różnego gatunku i dla ludzi w każdym wieku.
Od zera do dziewięćdziesięciu dziewięciu

O co chodzi? O wiek czytelników biblioteki. Najstarsza osoba, która zapisana jest do tej filii i korzystała z niej w tym roku ma 99 lat. Najmłodsza nie ma jeszcze roku. Urodziła się w czerwcu 2022. Nie wiem kto to, ale pozdrawienia i uznanie dla rodziców za socjalizację czytelniczą <3 A może to sposób, by móc wypożyczać więcej książek, na konto dziecka? Kreatywnie ;)

Ogólnie biblioteka ma 30 tysięcy czytelników!

Centrum dowodzenia i inne ważne punkty w Bibliotece Manhattan

W centralnym punkcie znajduje się lada biblioteczna, tam można oddać i wypożyczyć książki lub zasięgnąć języka. Poza tym w przestrzeni placówki tu i tam znajdziecie komputery z dostępem do katalogu.

Najwięcej miejsca zajmują oczywiście regały z książkami. Pomiędzy nimi można trafić na fotel czy stolik z krzesełkami, by poczytać czy popracować.

Jeśli ktoś potrzebuje skupienia można skorzystać z cichej czytelni. Gdzie także są biblioteczne komputery, ale można też przyjść ze swoim sprzętem. Sala jest dość duża i naprawdę cieszy się ogromnym zainteresowaniem, wiele osób z niej korzysta. W bibliotece jest bezpłatne wifi dla czytelników. Dostęp otrzymuje się na kartę biblioteczną, trzeba podejść do lady i powiedzieć, że ma się ochotę, pracownicy wpiszą numer karty i otworzą dla nas łącze. Rozpisałam się o tym miejscu bardziej, bo bardzo je cenię. Łatwiej mi skupić się tam i pisać niż w domu, gdzie zaraz przypomnę sobie, że muszę ugotować obiad, umyć okna lub posprzątać piwnicę… Rozumiecie ;) Dzieje się w Bibliotece Manhattan

No i jeszcze wydarzenia. Dzieje się tu nie mało, na przykład spotkania autorskie, jak podczas Afery Kryminalnej. Tu miała miejsce premiera Zamieci, ale i prowadziłam inne spotkania. Spotkania oczywiście odbywają się nie tylko w trakcie festiwalu, są też Dyskusyjne Kluby Książki i zajęcia dla najmłodszych. Miejsce spotkań i kącik dla dzieci to ta sama przestrzeń, zmienia się tylko ustawienie mebli w razie potrzeby.
A tu wycieczka w formie wideo :)1 komentarz:

  1. U mnie jest przemiła Pani bibliotekarka, która jak podałam jej przykład książek jakie lubię, to mi podała podobnych autorów i powiedziała, które książki są bardziej angażujące i dla jakiej grupy wiekowej ona je poleca. Co prawda Pani się śmiała, że ja czytam książki dla dwudziestoparolatków, więc dla mnie grupy wiekowe nie mają znaczenia, ale starała się zaznaczyć abym miała pełen obraz.

    OdpowiedzUsuń