Alternatywne wsparcie kultury


Finanse na kulturę jakie są - każdy wie ;( Dlatego Stowarzyszenie Alternatywni, organizator  Festiwalu Literatury Wielorzecze prosi o wsparcie. Gorąco zachęcam do dorzucenia swojej cegiełki. Wierzę, że wśród moich Czytelników znajdą się mecenasi literatury ;) Nasz projekt można znaleźć na portalu finansowania społecznościowego wspieramkulture.pl (KLIK)


Garść informacji o naszym wydarzeniu, które przesłaliśmy również do mediów:

Już we wrześniu odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Literatury Wielorzecze. W Elblągu po raz kolejny pojawią się znani literaci i krytycy, a mieszkańcy będą mieli okazję spotkać się z literaturą w przestrzeni całego miasta. Przygotowania trwają, a na jednym z portali finansowania społecznościowego ruszyła zbiórka brakujących środków na organizację imprezy.


Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Alternatywni, grupa elbląskich pasjonatów literatury i kultury. - Chcemy po raz kolejny zalać Elbląg słowem pisanym, poszerzyć zasięg odbiorców. Jedno z naszych bieżących działań - Elbląska Scena Literacka, organizowana przy współpracy z Teatrem im. Aleksandra Sewruka ma swoją stałą publiczność. Co nas bardzo cieszy, jednak chcielibyśmy trafić do ludzi, która do teatru nie przychodzi, szczególnie zależy nam na młodzieży - mówi Dominika Lewicka – Klucznik, prezes Stowarzyszenia Alternatywni.

Dlatego spotkania będą odbywały się w przestrzeni całego miasta, z założenia angażując mieszkańców do uczestniczenia w literaturze. - Spotkamy się w pubach, środkach komunikacji miejskiej, klubach muzycznych czy kinie. Będziemy czytać książki, pisać teksty i śpiewać poezję. W planach są wieczory autorskie, warsztaty, panele dyskusyjne, koncerty, happeningi, spektakle teatralne i gra miejska – zapowiada.


Poprzednia edycja, rozrosła się na skalę ogólnopolską, a Festiwal został nagrodzony jako najlepsza inicjatywa organizacji pozarządowych oraz otrzymał status Wydarzenie Roku od Prezydenta Miasta Elbląg. - Takich osiągnięć nie można zaprzepaścić, chcemy kontynuować nasze dzieło, poszerzać je, ulepszać. - podkreśla prezes Alternatywnych.

Do tego jednak potrzebne są środki. Stowarzyszenie otrzymało częściowe wsparcie finansowe z miasta, ale kwota jaką dysponuje wciąż nie jest wystarczająca, by utrzymać zeszłoroczny poziom imprezy. Stąd pomysł na finansowanie społecznościowe - popularną formę zbierania pieniędzy na przedsięwzięcia kulturalne. Zasady takich akcji są proste – wspierający oferują określoną kwotę otrzymując w zamian prezenty od twórców, najczęściej związane z projektem, np. wspomagający wydanie płyty może liczyć na krążek od artysty.

W tym przypadku zebrane pieniądze pozwolą na opłacenie części honorariów twórców oraz zapewnienie im noclegów. Natomiast na liście prezentów znalazły się książki czy gadżety związane z wydarzeniem. Ponadto członkowie Stowarzyszenia, którzy przy samym festiwalu pracują w formie wolontariatu, również dorzucają do puli podarków coś od siebie. Choć łączy ich wspólna pasja do literatury, zawodowo są specjalistami w różnych dziedzinach, a wspomagającym oferują swój czas i pracę. I tak, w zamian za wsparcie projektu zapraszają m.in. na lekcje angielskiego, szkolenie dotyczące diety czy sesje doradczo-coachingową.

Zbiórka na IV Festiwal Literatury Wielorzecze odbywa się na portalu wspieramkulture.pl pod TYM linkiem.

Więcej informacji oraz wstępny program Festiwalu można też znaleźć na fan page Stowarzyszenia Alternatywni.
3 komentarze:

  1. Zawsze podziwiam pasje lokalnych sprzymierzeńców kultury. bez tego o tak wielu zdarzeniach nie wiedzielibyśmy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podziwiam lokalnych działaczy. bez nich o tylu zdarzeniach nie byłoby mowy.

    OdpowiedzUsuń