Woluminy. Głos książki. Lipcowe działania Drużyny Pogromców Nudy

 #głosksiążki rozbrzmiał na dobre


W lipcu #głosksiążki rozbrzmiał na dobre. Rozkręcili się Superbohterowie, a nominowani podejmowali wyzwania. Zrobiliśmy hałas czytając i mam nadzieję, że sierpień będzie jeszcze bogatszy w działania.

/Przypomnę, że akcja ma na celu promocję czytelnictwa i polega na czytaniu w miejscach publicznych. Najlepiej na głos, choć niekoniecznie. Do akcji już przyłączyli się blogerzy (nie tylko książkowi), bibliotekarze i inni szeroko pojęci miłośnicy czytania. Powstała Drużyna Pogromców Nudy. Czytają, pokazują się z książkami, dokumentują swoje działania i udostępniają w mediach społecznościowych oraz zapraszają do zabawy znajomych. Po prostu – oddają głos książce. Wciąż można do nas dołączyć./

Czytam wszędzie


Właściwie mogę powiedzieć, że lipiec upłynął mi pod znakiem czytania w miejscach publicznych ;)  Czytałam:


Nad morzem

Kocham morze i książki, dlatego z radością wzięłam udział w spotkaniu "A może nad morze? Z książką!", które 8 lipca odbyło się w Zatoce Sztuki w Sopocie. Uczestniczyli w nim blogerzy, autorzy, czytelnicy. Jednak zanim się zaczęło czytałam na plaży ;), a razem ze mną kilka innych uczestniczek, w tym autorka, Agnieszka Pruska. W mediach

Akcja zainteresowała elbląskie media. Test o Woluminach pojawił się na portalu Info Elbląg oraz w Dzienniku Elbląskim, z którego dziennikarka Aleksandra Szymańska towarzyszyła mi podczas czytania na przystanku tramwajowym na Placu Słowiańskim w Elblągu. Natomiast lokalna telewizja Truso.tv wyemitowała moją wypowiedź o Spacerze Literackim. Relacja z tego wydarzenia pojawiła pojawiła się także w portel.pl

Na spacerze (literackim)

16 lipca zorganizowałam w Elblągu Spacer Literacki tropem książki "Śmierć kolekcjonera" Agnieszki Pietrzyk. W trakcie wydarzenia uczestnicy zwiedzali miejsce zbrodni, rozwiązywali zagadkę kryminalną, odbyło się też spotkanie z autorką i policjantem dochodzeniowo-śledczym. Oczywiście było też czytanie, na elbląskiej starówce, na ulicy Rechniewskiego i Gwiezdnej oraz po drodze między punktami. Zachęcam do przeczytania relacji z wydarzenia i obejrzenia galerii zdjęć.

Na See Bloggers

See Bloggers to chyba największe i najbardziej znane spotkanie blogerów w Polsce. Pojawiają się tam twórcy internetowi z różnych dziedzin, ale my-  blogerki książkowe zrobiłyśmy tu sobie własne spotkanie. Oczywiści czytałam i tam, a razem ze mną inne książkoholiczki.

 

Na Jarmarku Dominikańskim 

Uwielbiam Jarmark Dominikański, kojarzy mi się z dzieciństwem. Lubię jego klimat i kramy z wyrobami rękodzielników, którzy czarują. Mogłabym chodzić między stoiskami godzinami Chyba że jest upał, wtedy warto sobie przysiąść, odpocząć, i poczytać. Na zdjęciu z córeczką i siostrzenicą, ale kilka kroków dalej nie brakowało przypadkowych słuchaczy, którzy nieśmiało przysłuchiwali się gdy czytałam ;)


Kim byłby Superbohater bez Sojuszników?

Takim chyba półsuperbohaterem. Na szczęście ja mogę liczyć na Drużynę Pogromców Nudy. Superbohaterów - Sojuszników i Pomocników, którzy także czytają w miejscach publicznych lub pokazują się z książką, (by pokazać, że zamiast denerwować się, gdy pociąg się spóźnia można czytać) lub po prostu chociaż informują o akcji na swoich blogach, stronach, profilach.

Wśród nich jest Gosia. Powiedziałabym, że to uczeń, który przerósł mistrza ;) Znana w sieci jako Antyterrorystka (choć ja bym polemizowała z tym przedrostkiem ;)) działa prywatnie i służbowo (z ramienia Biblioteki w Morągu), zaangażowała w działania lokalne media (Ostróda News) i czyta w szpitalu, przedszkolach i przed księgarnią. Niemożliwa jest ta dziewczyna. Zachęcam do przeczytania relacji.

Natomiast najaktywniejszą Sojuszniczką z Elbląga, a więc miasta macierzystego akcji jest Magdalena Perucka. Czyta i rzuca wyzwania i nie znosi sprzeciwu ;) Nominuje miejscowe Stowarzyszenia, organizacje, działaczy. I chyba na największą "przyjmowalność" wyzwań ;) Zapraszam do niej na bloga, gdzie pisze o... pysznościach - Kuchnia Magdaleny.

Podsumowania z działań w ramach akcji możecie znaleźć też na blogach innych Superbohaterów i Pomocników, np. Aleksandry z Czytelniczych Recenzji, która czytała między innymi pacjentom Zakładu Rehabilitacji Leczniczej  i u Agnieszki z 321startDIY, która na swoim blogu oprócz relacji z działań dorzuca projekty plakatów z cytatami z bajek, możecie je pobrać ;).

Wszelkie działania podjęte w ramach akcji znajdziecie w mediach społecznościowych (głównie Facebook i Instagram) wpisując hashtag #głosksiążki


Podejmij wyzwanie, jak i ja podejmuję

Częścią akcji jest rzucanie wyzwań. Ci, którzy są członkami Drużyny Pogromców Nudy lub odważyli się poczytać coś choćby raz, zapraszają do zabawy kolejne osoby. Z podejmowaniem wyzwań bywa różnie, jedni nie mają odwagi (co rozumiem, ale podpowiadam, że można czytać również po ciuchu, po prostu pokazać się z książką), inni się migają (tym pogrożę palcem ;)), a jeszcze inni po prostu biorą książkę i czytają (tym kłaniam się i ślicznie dziękuję). 
A tak serio, serio. To cieszy mnie i wzrusza każda aktywność, bardzo mi zależy, by pokazać tym którzy jeszcze nie wiedzą, jak wielką frajdę daje czytanie, że... daje frajdę ;) Sama tego nie zrobię. Z pomocą innych - prędzej ;)

I tak czytał już np. Elbląski Odział Abstrakcyjny, Biblioteka Elbląska, Wydawnictwo Filia Mroczna Stron czy Wydawnictwo Wielka Litera. W czytanie wkręciły się blogerki książkowe, które spotkałam na żywo ;) Np. Antyrerrorystka rzuciła wyzwanie Halmanowej po czytaniu w Sopocie, a Halmanowa je przyjęła i czytała na Nadmorskim Plenerze Czytelniczym w Gdyni. Agnieszka (Lew Kanapowy) także czytała w także w Sopocie, ale jej się wkręciło i czytała też podczas See Bloggers, a tam to już się dziewczyny rozczytały na dobre - Ula (Pełen Zlew) przyjęła wyzwanie ze Spaceru Literackiego, a Blair Czyta i Alicja ma kota czytały spontanicznie. Rude Recenzuje, która również tam była nie czytała, ale tak się złożyło, że wyzwanie rzuciło jej Wydawnictwo Filia Mroczna Strona.  Tak się kręci. Pięknie!
I o to chodzi!!!  Dziękuję! Wszystkich, którzy chcieliby zarażać innych czytaniem, zapraszam do udziału w naszej akcji. Na naszej facebookowej grupie możecie zadawać pytania. A jak chcecie poszukać innych działań, to wpisujecie w social mediach hashtag #głosksiążki. Podsumowanie działań z czerwca znajdziecie TUTAJ, a więcej o samej akcji wraz z informacją jakie role można przyjąć oraz, które wydawnictwa z nami współpracują - TUTAJ.

I pamiętajcie, róbmy hałas. Czytając ;)

Zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg

Zrealizowano w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg
 

12 komentarzy:

 1. Miło mi czytając Twoje słowa. Ja już mówiłam, ale się powtórzę- uwielbiam takie akcje, cieszę się przeogromnie, że mogę brać udział. Mój kolega z Ostróda News również dzielnie wspiera działania i czyta razem ze mną. Jest moc! W sierpniu nie odpoczywamy, działamy dalej! Niech #głosksiążki brzmi nieustająco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Popieram inicjatye, bo jest jak najbardziej słuszna! Zdjęcia świetnie oddające zintegrowanie ludzi wokół literatury, i to w codziennych miejscach czy okolicznościach. Chociaż przyznaję, że takie rozpłaszczenie na środku ulicy to jednak nie dla mnie :p Skwery, parki, plaża czy pociąg podchodzą mi o wiele bardziej! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gebialna akcja ☺️ sama nie wyobrażam sobie dnia bez książki, ale wiem że nie jest to regułą

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam pojęcia, że takie akcje dzieją się w moim mieście! Chętnie pomogę w promocji Internetowej, zaraz się do Ciebie odezwę na FB.

  OdpowiedzUsuń
 5. Taki czytelniczy hałas jak najbardziej potrzebny, każde miejsce dobre, aby spotkać się z książką. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 6. Super akcja! Sama kiedyś miałam podobny pomysł, tyle że chciałam czytać swoje bajki :) Popieram i chętnie podłączę się pod nią :)A gdybyś potrzebowała tekstów dla dzieci, zajrzyj do Bajkogrodu- bloga literackiego dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! I zapraszam, odezwę się do Ciebie na FB. A na Twojego bloga zaglądam i dzięki Tobie odkryłam m.in Bajkowisko na you tubie ;)

   Usuń
 7. Ale fantastyczna akcja! Będę zaglądał częściej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta akcja to mistrzostwo świata. Ja też czytam wszędzie. Zdarzyło mi się nawet w kinie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Super jest ta Twoja akcja i fantastycznie było z Tobą poczytać! Mam nadzieję, że nie ostatni raz ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. A kto nie lubi jak ktoś inny mu czyta! :) Ja pochłaniam książkę czasem w jeden dzień, ale uwielbiam słuchać audiobooków <3 Szczególnie polskich, bo nasze dubbinguja niesamowici polscy aktorzy i lektorzy z prawdziwego zdarzenia!

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetnie zdjęcia :) żałuję, że nie udało mi się pojawić na SeeBlogers, może udałoby się spotkać :)
  #dominik

  OdpowiedzUsuń