Promocja czytelnictwa i WOŚP - znajdź punkty wspólne

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już 26 raz. W tym roku dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków. W całej Polsce (i nie tylko) jak co roku szykują się sztaby, będzie kwestowanie i licytowanie. Na aukcje trafia wszystko od przedmiotów przez usługi po szaleństwo. Bardzo  mnie ciekawi, jak wszystko, co związane z książkami i czytelnictwem wpisuje się w działania Orkiestry. Licytacja książek wydaje się oczywista, a co jeszcze?Oto lista wybranych aukcji związanych z - jak to u mnie z - szeroko pojętym czytelnictwem. To nie jest ranking, kolejność jest przypadkowa, a raczej przybliżona temu, w jakiej  docierały do mnie informacje o poszczególnych działaniach. Dlatego mam nadzieję, że mnie zrozumiecie, jeśli zacznę od swojego podwórka, ale właśnie stąd wziął się pomysł na napisanie tego artykułu.


Zostań bibliotekarzem na jeden dzień


Oferta Biblioteki Gdynia, sztab: Gdynia dla Orkiestry. Prawdziwa gratka dla moli książkowych. Który z nich nie marzy(ł) o tym, by pracować w bibliotece? Chociaż przez jeden dzień?  Wspierając WOŚP mają taką szansę. Licytacja trwa do wtorku, 17 stycznia, a właściwie do nocy z poniedziałku na wtorek. Kończy się o godzinie 01:41 i skierowana jest do osób z całej Polski.

W momencie pisania tego tekstu  o "posadę" bibliotekarza walczy 9 osób. Aktualna oferta: 236,50 zł. Przebijesz? Możesz zrobić to TUTAJ.

Kawa z książką

W podobnym klimacie jest aukcja Sztabu WOŚP Duczki, który wystawia spotkanie "Kawa z książką" w towarzystwie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wołominie,  Izabelą Bochińską. Zwycięzca aukcji będzie mógł przy kawie porozmawiać z nią o książkach, literaturze i pracy bibliotekarza. Tu trzeba się śpieszyć, aukcja trwa do soboty, 13 stycznia wieczorem, dokładnie do 19:56. Licytuje 5 osób, a oferta w momencie publikacji posta wynosi 222, 50 zł. Biegnij na aukcję.


Polska groza dla WOŚP 

Szersza akcja w ramach której licytowane są różne książki polskich autorów grozy. Na poszczególne aukcje książki przekazują wydawnictwa, autorzy, blogerzy, czytelnicy i kto dam jeszcze do pomysłodawców się zgłosi, czy też kogo oni zwerbują. Wszystkie aukcje Polskiej Grozy kończą się we wtorek, 16 stycznia. Znajdziesz je TUTAJ. Zajrzyj też na fan page akcji.


Spacer literacki

Toruński SZTAB WOŚP na Wpism zachęcał do licytowania czasu pisarza Marcela Woźniaka, autora dwóch kryminałów "Powtórka" i "Mgnienie", których akcja rozgrywa się w Toruniu! Na aukcje wystawiono rozmowę i wspólny spacer śladami bohaterów jego książek! Niestety, licytacja już się odbyła podczas stacjonarnej imprezy zorganizowanej jeszcze przed finałem. Nie dotarłam jeszcze do informacji, za ile wylicytowano tę atrakcję, ale jak się dowiem, to oczywiście dam znać ;)


Aukcja kolegi po fachu ;)


...czyli promotora czytelnictwa Marcina Gnata, który czyta minimum 52 książki rocznie i towarzyszy mu w tym na tę chwilę 11 tysięcy osób. Marcin wystawił na aukcję perełkę ze swojej prywatniej biblioteczki, czyli książkę "Oskar i pani Róża" z autografem autora! Aukcja trwa do wtorku. Książkę che mieć aż 14 osób i aktualny zwycięzca daje 227 złotych. Link do aukcji TUTAJ


Aukcja od autorki

Pisarka Anita Scharmach na aukcji wystawiła książki swojego autorstwa: "Mogę wszystko"  oraz dylogię "Zaraz wracam" i "Smaki życia". Na życzenie zwycięzcy dedykacja w środku. Można więc sprezentować sobie, ale i komuś bliskiemu, kto lubi autorkę i dostanie imienny wpis <3 Aktualna cena 72 zł. Daj więcej! Możesz zrobić to tu pod TYM LINKIEM, czas do 18 stycznia.

lub Wydawnictwa


Na przykład książka 'Wielcy odkrywcy", którą przekazało Wydawnictwo Dwukropek. Z pięknymi ilustracjami i autografami odkrywców ;) Aukcja będzie trwała aż do 29 stycznia. Póki co walczy 8 osób, a cena to 101 zł. Kliknij TU


Dla fanów komiksu

Jest też akcja Polski komiks na 26. finale WOŚP. Czołowi polscy twórcy komiksu zbiorą się w specjalnym namiocie podczas działań finałowych na Placu Defilad w Warszawie i za datki do puszek będą rysować i rozdawać autografy. Szczegóły, w tym lista twórców, którzy przyjdą, na stronie wydarzenia.

Nie samą książką żyje czytelnik

Są jeszcze ukochane przez nas gadżety. No a jaki jest obowiązkowy gadżet książkoholika? Zakładka Na przykład elegancka metalowa z kryształkiem Swarovskiego?  Wykonana przez rękodzielników z e-wrzosowisko. Cudo! Jest kilka wzorów. I są nie tylko zakładki!

A może kalendarz? Bo jak zaplanować sobie czytanie i publikacje bez kalendarza? A do tego z imieniem. Przykładowy znajdziecie O TUTAJ.  

Czytacze często lubią też grać, to może gra planszowa od Andrzej Mleczko? Sprawdź TUTAJ


Wymarzona aukcja

A jakie aukcje książkowo-literacko-czytelnicze zwróciły Twoją uwagę? Lub - pofantazjujmy sobie trochę - o jakiej aukcji marzysz? Biały kruk? Książka z podpisem wymarzonego autora, spotkanie z nim?  Podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można wylicytować przedmioty, które normalnie nam by się nie śniły. Ale jeśli jednak marzysz o czymś specjalnym, pisz, może uda nam się kogoś zmobilizować do działań za rok ;)14 komentarzy:

 1. Nie wyszło mi uczestnictwo w elbląskim spacerze śladami "Śmierci kolekcjonera", ale ostatnio czytałem powtórkę i z Marcelem Woźniakiem chętnie bym pochodził po Toruniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi ciebie na tym spacerze brakowało, ale nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa ;)

   Usuń
 2. http://aukcje.wosp.org.pl/zestaw-ksiazkoholika-4-nowe-ksiazki-cd-folia-i5958637 Polecam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Akcje bardzo fajne. Sama uwielbiam czytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super że w jednym wpisie zostawiłaś wszystko co może się spodobać książkoholikowi i jeszcze może pomóc!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z Wośp jestem całym sercem, zawsze. I popieram wszystkie akcje, które w jakikolwiek sposób wspierają Wielką Orkiestrę. Na pewno wezmę udział w którejś licytacji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mogłabym zostać bibliotekarką.. na jeden dzień ;) Świetne, kreatywne te aukcje!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe inicjatywy. Nie wiedziałem o nich >.>

  OdpowiedzUsuń
 8. Pomysł ze sprawdzeniem się w pracy bibliotekarza bardzo mi się spodobał :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne i pomysłowe zestawienie! Ja zawsze marzyłam o pracy w bibliotece. Obawiam się, że na dłuższą metę bym się zanudziła. Ale choć czasem, na trochę... To licytacja dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam WOŚP i cieszę się, że taka akcja pomaga w leczeniu! Niestety nie orientowałam się w licytacjach, a teraz widzę, że wiele mnie omija!

  OdpowiedzUsuń