Dla Elzy


Pamiętam nasze pierwsze spotkanie. Nad morzem. Na samo wspomnienie słyszę szum fal i pisk mew, czuję piasek między zębami i zapach błękitu. To chyba dlatego teraz tak bardzo je uwielbiam. Wakacje nie nad Bałtykiem, to nie były wakacje. Całe życie marzyłam, by nad nim zamieszkać i zrobiłam to. Coś mi się wydaje, że maczałaś w tym palce.Byłyśmy wtedy we trzy. Ja, ty i Danusia, twoja najlepsza przyjaciółka. Muszę przyznać ze  jej zazdrościłam. Zawsze przy Tobie. Też tak chciałam, ale mogłam zaoferować ci jedynie szczyptę czasu, ukradzionego gdzieś pomiędzy szkołą, a innymi ważnymi obowiązkami dziewięciolatki. 
Wiele się od Ciebie nauczyłam, Elzo. Głównie empatii i tolerancji dla niepełnosprawności, choć wtedy pewnie jeszcze nie znałam tych słów. Potem poszerzałam ich zasób namiętnie czytając książki. I w tym też twoja zasługa. 
Nie miałyśmy ułatwionego kontaktu. Mieszkałaś tak daleko. W innym świecie, gdzie żadne znaki nie określały granic miejscowości. Chyba że okładki, one dokładnie zaznaczają, gdzie jest początek, a gdzie koniec.
Mieszkałaś w książce.
Ktoś mógłby powiedzieć, że nasza przyjaźń skończyła się z ostatnim zdaniem, z ostatnią kropką. Ale to dzięki tobie kocham dziś morze. I książki.

Tak zaczął się mój wieloletni związek z literaturą. Od książki "Spotkanie nad morzem" Jadwigi Korczakowskiej. Czytałam już wcześniej, z mamą, siostrą, w szkole. Lubiłam to. Ale dopiero historia niewidomej dziewczynki, mojej rówieśniczki pokazała mi moc książki.A ty? Masz swoją książkę?


Prawdopodobnie każdy lubi czytać, tylko nie każdy trafił jeszcze na swoją książkę. Jeśli należysz do osób, które i chciałyby, i boją się zacząć czytać, jeśli książki, na które trafiłeś do tej pory raczej zniechęcały cię niż zachęcały do lektury, to napisz do mnie. Przeszukamy biblioteki, splądrujemy księgarnie i przeczytamy cały Internet, żeby znaleźć twoją perełkę. 
Albo idealną lekturę dla twoich bliskich: dziecka, które reaguje na książki alergicznie lub cioci, która chce czytać i chce książkę na urodziny, ale ty nie wiesz jaką.


Służę pomocą: promotorkaczytelnictwa@gmail.com

Na skróty:

Co: polecenie książki i odnalezienie radości z czytania
Dla kogo: dla Ciebie
Dlaczego ja: Bo na mnie podziałało.

A teraz posłuchaj....3 komentarze:

  1. Książki są cudowne! Można znaleźć sie w innym świecie...

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie książka to dobry sposób na relaks. :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Chyba kiedyś tę książkę też czytałam, ale nie zapadła mi szczególnie w pamięć. Jednak u mnie zawsze królowała fantastyka ;)

    OdpowiedzUsuń