Goście Festiwalu Literatury Wielorzecze cz.3 - niedziela 25.09.2016

Ostatnia odsłona sylwetek gości IV Festiwalu Literatury Wielorzecze. Sprawdźcie, kto pojawi się w Elblągu w niedzielę (25.09.2016). Piątkowych gości znajdziecie TUTAJ, a sobotnich TU. Cały program w TYM POŚCIE.

!Zdjęcia i opisy gości, w tym stopień relacji ze Stowarzyszeniem Alternatywni i wyznania o uwielbieniu ;) pochodzą z fan page Festiwalu, a biografie zaczerpnięte ze stron autorów, Wikipedii i innych dostępnych źródeł!

Lista według kolejności występowania/działania:


Debiuty 2016
 
tym roku proponujemy spotkanie z debiutantami. Pierwsza książka jak pierwsza miłość - zdarza się czasem za wcześnie, czasem zbyt późno, bywa najważniejsza w życiu, a czasem żałuje się, że jest. Ale mimo wszystko pozostaje w pamięci i już do końca drogi artystycznej będzie towarzyszyć autorowi. Ostatni dzień Festiwalu rozpoczniemy prezentacją debiutantów -  choć w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami stanowią przekrój poezji współczesnej. Zapraszamy 25 września o 12.30 do Hotelu Elbląg na spotkanie z Kamilą Łyłką-Kosińską, Justyną Koronkiewicz, Wojciechem Jackiem Pelcem, Michałem Ambrożkiewiczem i Zdzisławem Mikłaszewiczem, które poprowadzi Łucja Dudzińska. Są to twórcy w większości związani z Grupą Literyczną Na Krechę.
 

Kamila Łyłka-Kosińska - to bardzo interesujące "zjawisko" nie tylko wśród literatów elbląskich, ale także jest dość mocno zauważalna w poetyckim środowisku Polski. Dlaczego? Mimo tego, że jest dość młodym twórcą, posiada niebywale cięty język odwracający się od poetyki piękna w kierunku negacji życia swojego pokolenia. Poza tym samym stylem pisania realizuje tak modną obecnie lirykę narracyjną, w której zacierają się granice między wierszem a prozą w każdej z warstw. Konsekwentnie pilnuje słowa i jego siły, bardzo wyraźnie bawi się formą. I dlatego właśnie, mimo iż jej poetycka przygoda rozpoczęła się całkiem niedawno, zdobywa nagrody, a jej teksty zaczynają być publikowane. To bardzo ciekawy i mądry głos młodego pokolenia. W październiku ukaże się jej debiutancki tomik "From 17".


Justyna Koronkiewicz - (1971) ukończyła polonistykę na WSP w Zielonej Górze z wyróżnieniem i nagrodą rektorską za najlepszą pracę magisterską oraz podyplomowe studia public relations. Jej korzenie sięgają zachodu, ale serce zawsze biło dla gór. Dlatego razem z rodziną zamieszkała na wsi, blisko Sowich Gór z dala od zgiełku miast.. Prowadzi poetyckiego bloga. To przestrzeń, w której spotyka się słowo i obraz. Tekstom towarzyszą obrazy Renaty Brzozowskiej. Czasem maluje. Nietypowo. Splata obrazy z pasków papieru - woli jednak zaplatać wiersze. Przygotowała tom wierszy pod tytułem "Szamanka".


Wojciech Jacek Pelc - związany z Elblągiem, choć tutaj nie mieszka, rozwija swój talent w Alternatywnym Elbląskiem Klubie Literackim. To laureat wielu konkursów, twórca doceniany na spotkaniach i konfrontacjach literackich. A debiut wydawniczy jeszcze przed nim, ale to niebawem się zmieni.

Poezja Wojtka jest bardzo zróżnicowana - od długich narracyjnych form do lapidarnych wierszy, od wspomnień dzieciństwa po odważne erotyki, od tekstów podszytych historią po wędrówki po zapomnianych kapliczkach. W tej poezji ważne jest wrażenie, którego doznajemy w danej chwili. Ale to wrażenie wbrew pozorom staje się bardzo uniwersalne. To poezja inteligentna. To poeta dbający o słowo. Każde słowo. Debiutuje tomem poezji "Ziemie obiecane"Michał Ambrożkiewicz - odkąd przestał ogarniać własną szafę jest cały czas na walizkach i bliskich spotkaniach w spadających listkach. Zaszufladkowany we własnych szufladach z ornamentami alter ego nie wychodzi zbyt często poza inne przestworza. Lubi kłaść cień na lewą stronę, puszczać bańki zamglone przez pryzmaty widm własnych lęków. Ćwierć wieku spędzone na Górnym Śląsku odcisnęło na nim niepokojące nic, a dalsze kilka lat tułaczki po polskich krainach wzmocniło potrzebę eksploracji niepokojącego nic i drążenia w czasach pokoju mrocznych szybów skrywających tajemnicę ludzkiej duszy, osadziwszy spostrzeżenia w rządzącym się własnymi prawami uniwersum wyekstrahowanym ze zbitek poplątanych z pomieszanego. Gitarzysta basowy, ukulelista oraz gitarzysta potrafiący z zamkniętymi oczami (skierowanymi do własnego mrocznego wnętrza pod łóżkiem i w szafie) wydobyć z power chordów istną hordę mocy - jeśli tylko poprawnie podepnie kabelki. Zadebiutował e-bookiem „cukiereczki i misie” wyd. INTER-

Zdzisław Mikłaszewicz - poeta, rocznik 1984, urodził się i mieszka w Warszawie. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej. Publikował w Toposie i Pressjach. Brak wykształcenia humanistycznego łata samodzielnie, sporo czyta, chociaż często pobieżnie. Zainteresowania od historii do filozofii, bez specjalnego przywiązania do którejkolwiek epoki czy któregokolwiek nurtu. Niekiedy lubi też zapoznawać się z tematyką bardziej skomplikowaną, jak teoria strun czy czarne dziury. Czytelnik Herberta, Różewicza, Becketta, ostatnio również Larkina i Miłosza. Z braku czasu unika powieści. W poezji dużą wagę przywiązuje do treści, unika płytkiego oddawania chwili, nastroju czy podejmowania modnych w danej chwili tematów. W 2016 roku wydał debiutancką książkę "Czas równoległy".


Anna Janko
 
Są autorzy i książki, obok których nie przechodzi się obojętnie. Takie wrażenie na Alternatywnych zrobiło spotkanie z Anną Janko w trakcie Głogowskich Konfrontacji Literackich. Tak duże, że postanowiliśmy zaprosić autorkę do Elbląga. Spotkanie z doskonałą poetką i niesamowitą pisarką 25 września o godzinie 13.30 w Hotelu Elbląg.

Anna Janko - ur. 27 sierpnia 1957, Rybnik. Poetka, pisarka, publicystka, także krytyk literacki. Zadebiutowała w 1977 r. tomem poezji „List do królika doświadczalnego”, który spotkał się z pozytywnymi opiniami znawców literatury, m.in. Artura Sandauera. Jej kolejne zbiory poetyckie: „Wykluwa się staruszka” (1979), „Koronki na rany” (1988), z wierszami pisanymi ascetycznym, bezpretensjonalnym stylem, również były oceniane wysoko. Za tom miłosnych liryków „Świetlisty cudzoziemiec” Anna Janko została nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Pisarka jest również autorką dramatu „Rzeź lalek” wystawianego w szczecińskim Teatrze Współczesnym (1980–81), a także emitowanego na antenie Polskiego Radia słuchowiska „Śmierć to dobry początek”. W 2007 r. ukazała się jej powieść „Dziewczyna z zapałkami”.

Anna Janko współpracowała z II Programem Polskiego Radia, w którym prowadziła cotygodniowe przeglądy prasy kulturalnej, oraz z miesięcznikiem „Pani”. Od 2007 r. publikuje swoje felietony na łamach czasopisma „Zwierciadło”.
Poetka należy do polskiego oddziału PEN Clubu oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Była prezesem wrocławskiego i warszawskiego oddziału SPP, wiceprezesem Zarządu Głównego SPP, a od 2007 r. pełni funkcję przewodniczącej gdańskiego oddziału tej organizacji.
(źródło: http://www.publio.pl/)


 
Jakobe Mansztajn

Niegrzeczny ekshibicjonista, degustator różnych sztuk artystycznych i quasi... Gdy pada hasło "blog literacki", to właśnie jego nazwisko wymienia się w pierwszej kolejności. A także w drugiej i trzeciej. O blogach, blogowaniu, literaturze i popkulturze porozmawiamy 25 września o 15.00 w Hotelu Elbląg.

Jakobe Mansztajn – rocznik ’82, poeta, bloger (www.jakobe.art.pl). Były redaktor kwartalnika „Korespondencja z ojcem”, współautor cyklicznej imprezy poetyckiej K3 Sopot Slam. Laureat nagrody im. Andrzeja Walentynowicza (za projekt K3 Sopot Slam). Publikował m.in. w Tygodniku Powszechnym, Portrecie, Odrze, FA-arcie, Gazecie Wyborczej, Lampie, Ricie Baum, Pograniczach, Cegle. Autor książki „Wiedeński high life” (Portret, 2009), za którą otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2010 w kategorii debiut roku, a także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie poezji i III nagrodę w konkursie „Złoty Środek Poezji 2010”. Jest ponadto laureatem plebiscytu Gazety Wyborczej Sztorm Roku 2010 w dziedzinie literatury, w 2010 roku nominowany także do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Tłumaczony m.in. na francuski, białoruski, hebrajski, angielski, norweski.
(źródło: strona autora)
 

 

 
Urszula Witkowska


Recenzentka, blogerka, prowadząca spotkania literackie oraz warsztaty, specjalistka ds. Promocji i socialmedia, autorka książki dla dzieci. Dużo tego? Nie. Kobieta wszechstronna. Posłuchajmy, co może nam powiedzieć o współczesnej literaturze, kulturze, blogowaniu i czatowaniu. Spotkanie z Ulą Witkowską - 25 września o 15.00 w Hotelu Elbląg.


Urszula Witkowska - od lat współpracuje jako recenzent i dziennikarz z wieloma pismami oraz portalami. Aktualnie stały recenzent Magazynu Literackiego KSIĄŻKI, Notesem Wydawniczym oraz portalem rynek-ksiazki.pl. Od przeszło trzech lat prowadzi blog Pełen Zlew – książki, koty i bałagan pod adresem www.pelenzlew.com, gdzie publikuje między innymi recenzje książkowe, teatralne, wydarzeń kulturalnych.

Aktualnie Dyrektor ds. Rozwoju w Poczcie Książkowej sp. z o.o. oraz właścicielka Agencji Artystycznej Sygnatura, w ramach której prowadzi w Olsztynie galerię sztuki współczesnej Scena X. Wcześniej, od sierpnia 2013 roku do maja 2016 specjalista ds. Promocji i marketingu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Od 2008 do 2013 roku związana zawodowo z PHD Książnica Polska. Prace w firmie rozpoczęła jako młodszy księgarz w placówce Centrum Książki przy pl. Jana Pawła II 2/3 w Olsztynie, następnie pracowała jako specjalista CRM, specjalista ds. Marketingu i sprzedaży i kierownik Biura Komunikacji z Rynkiem. Jest jednym z pomysłodawców oraz koordynatorów akcji propagującej czytelnictwo Olsztyn czyta – akcja zdobyła tytuł Mistrza Promocji Czytelnictwa 2013. (źródło: od autora)Szufladopółka objęła IV Festiwal Literatury Wielorzecze patronatem medialnym2 komentarze: