Gospodarze Festiwalu Literatury Wielorzecze

No i się zaczyna! Rusza IV Festiwal Literatury Wielorzecze. O gościach wydarzenia już było, najwyższa pora powiedzieć, kto ich przyjmuje.


Kolejność losowa, a dokładnie zaczerpnięta z fanpage Festiwalu, stamtąd też pochodzą opisy.

Wiesław Leszczyński

Dla Alternatywnych FotoWiesiek. Czasem trudno w to uwierzyć, ale to ON właśnie ogarnia stowarzyszeniowe imprezy fotograficznie. Nie wiem, jak radziliśmy sobie bez niego. A przyszedł na jubileuszową Elbląską Scenę Literacką w grudniu 2014 i już został. To bardzo skromny człowiek, wrażliwy na piękno i kobiet, i natury, w zdjęciach zamykający ulotne chwile. Fotografie Wiesława znalazły się już w dwóch książkach Alternatywnych, a na Festiwalu pokażemy je w formie innowacyjnej. Drukowane na szklanych taflach, dopieszczone tekstami literackimi opowiedzą to, co w świecie Wiesława zachwyca. A zachwyca wiele. Zapraszamy 24 września o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej.

Wiesław Leszczyński urodził się na Kaszubach, uwielbia swoje rodzinne strony, w które często powraca. Poezją zainteresował się późno. Pierwsze próby poetyckie zaczął na przełomie 2012/2013 r. Bodźcem i inspiracją do zagłębienia się mocniej w nurt poezji była poetka Barbara Elmanowska ze Świdnicy. W 2012 roku przeprowadzała doktorancką kwerendę w Muzeum Stutthof, którego Wiesław Leszczyński od 32 lat jest pracownikiem. Tam zajmuje się udostępnianiem i digitalizacją zbiorów Archiwum Ikonograficznego. Żywym debiutem, gdzie po raz pierwszy zaprezentował się przed publicznością, był Turniej Jednego Wiersza w ramach I Festiwalu Fala Poprzeczna w Gdańsku, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Salon Literacki w 2014. Następnie zadebiutował na Elbląskiej Scenie Literackiej w ramach obchodów podwójnego jubileuszu - 15. lat Elbląskiej Sceny Literackiej im. Stanisława Franczaka oraz 5. lat Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego. Po tym wydarzeniu został przyjęty do Klubu, a następnie do Stowarzyszenia „Alternatywni”. W tym roku zajął II - miejsce w Turnieju Jednego Wiersza pod hasłem „O miłości inaczej” - Elbląska Scena Literacka - AntyWalentynki, czyli czym się pisze miłość?
Kocha wiele dziedzin sztuki. Był muzykiem (perkusja), maluje i namiętnie fotografuje. Artur Miścicki
Czysta energia działania i myślenia. Czasami najlepiej mu po prostu nie przeszkadzać. Artur na wszystko ma swój pomysł. Potrafi w jednym zdaniu zachwycić prezeskę i ją wkurzyć do potęgi, ale w akcjach opartych na happeningu czy grze i zabawie jest nie do zastąpienia. Tradycyjnie więc Artura będzie można spotkać w pierwszy dzień Festiwalu - wszędzie 0 Biblioteka Elbląska, przestrzeń Starego Miasta i nawet może w tramwaju. 23 września od 10.00 do 14.00 odbywać się będzie gra miejska pod skrzydłami Artura, o 14.00 nasz lokalny Wojaczek otworzy wystawę Romany Klinkosz w Bibliotece Elbląskiej. Potem będzie się pokazywał w różnych okolicznościach (ale to tajemnica), by 25 września zakończyć Festiwal z Dorotą Nowak. Uff.

Artur Miścicki - urodził się w Międzyrzecu Podlaskim. Człowiek wielu zawodów - był żołnierzem, strzelcem wyborowym, dokerem, agentem ochrony, odlewnikiem, stolarzem, opera¬torem piły i w dziedzinie wykonywanej pracy nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Zakochany w Żuławach, na których odnalazł ukojenie w tęsknocie za rodzinnym Podlasiem. Jest twórcą niespokojnym, poszukującym nowych form i bezpośredniego kontaktu z odbiorcą. Założyciel elbląskiego Stowarzyszenia „Alternatywni” - skupiającego literatów z całego regionu. Aktywny członek Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego, zaangażowany w działanie Elbląskiej Sceny Literackiej przy Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. W mediach nazywany „elbląskim Wojaczkiem”. Autor wieczorów literackich i satyrycznych. Niezależny krytyk muzyczny i wielki entuzjasta opery. Również bywalec festiwali i sesji jazzowych. Z prze¬konań heavy metalowiec. Prywatnie miłośnik domów podcieniowych i budownictwa drewnianego. Pasjonat wycieczek rowerowych po Żuławach - dla niego sezon trwa cały rok. Również wielki amator teatru. Swoją pasją realizuje w praktyce, grając w zespole teatralnym „Pakt Pokoleniowy” w Nowym Stawie. Aktualnie pracuje nad założeniem własnego street teatru i teatru offowego. Publikował w elbląskim „Tyglu”, sztumskiej „Prowincji” i pierwszym po wojnie zbiorze poezji autorów elbląskich - Z ograniczoną nieodpowiedzialnością – antologii Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego.
Zuzanna Gajewska (tak, to ja ;P)

Skarbnica pomysłów i entuzjazmu działania. Pożeraczka książek, recenzentka i aktywny moderator różnego rodzaju akcji czytelniczych. Szalonych i bardziej szalonych. Alternatywny specjalista od finansowania społecznościowego. I oczywiście blogerka. To właśnie ta dziedzina jej aktywności będzie tematem spotkania, które odbędzie się 25 września o 15.00 w Hotelu Elbląg - Blogosfera? Nowa jakość literatury? - Jakobe Mansztajn - Urszula Witkowska - Zuzanna Gajewska. Niezła gratka po prostu.

Zuzanna Gajewska – dziennikarka, blogerka, zawodowo związana z Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, gdzie pełni funkcję redaktora prowadzącego portal społecznościowy eKulturalni.pl. Pod koniec roku 2013 ukazała się jej debiutancka powieść pt. „Potomkowie pierwszej czarownicy”. Tekst ten został zauważony i nagrodzony przez jury organizowanego przez Fundację Elbląg konkursu literackiego w kategorii Elbląski Rękopis Roku 2012.


Wojciech Jacek Pelc

Doskonała ilustracja dla "poezji po godzinach". Przedsiębiorca, dobry duch, doskonały twórca i bardzo ciepły człowiek. No i jeszcze w bagażniku ma zawsze torby, torebki i portfele, więc staje się celem wędrówek kobiet po to, co dla nich ważne. Jest ważnym ogniwem Alternatywnych z kilku względów. Lubimy Wojtka, jest dla nas dużym autorytetem w pracach warsztatowych i wszyscy czekamy z niecierpliwością na jego debiutancką książkę. W trakcie Festiwalu poprowadzi spotkanie z Mirką Szychowiak 23 września o 17.30 na Małej Scenie Teatru, a w niedzielę 25 września o 12.30 będzie jednym z bohaterów spotkania Debiuty 2016 w Hotelu Elbląg.

Wojciech Jacek Pelc - związany z Elblągiem, choć tutaj nie mieszka, rozwija swój talent w Alternatywnym Elbląskiem Klubie Literackim. To laureat wielu konkursów, twórca doceniany na spotkaniach i konfrontacjach literackich. A debiut wydawniczy jeszcze przed nim, ale to niebawem się zmieni. (edit: już się zmieniło. Wczoraj światło dzienne ujrzały "Ziemie obiecane")
Poezja Wojtka jest bardzo zróżnicowana - od długich narracyjnych form do lapidarnych wierszy, od wspomnień dzieciństwa po odważne erotyki, od tekstów podszytych historią po wędrówki po zapomnianych kapliczkach. W tej poezji ważne jest wrażenie, którego doznajemy w danej chwili. Ale to wrażenie wbrew pozorom staje się bardzo uniwersalne. To poezja inteligentna. To poeta dbający o słowo. Każde słowo.
  

Gospodarze Festiwalu:

Kamila Łyłka-Kosińska

O co chodzi Kamili? To nawet częstsze pytanie niż o debiut, nową pracę i twórczość. Może o te ostatnie nie trzeba już pytać, bo dała się poznać jako młody niepokorny twórca, wielki talent. A poza tym to jedno z najważniejszych ogniw organizacyjnych Stowarzyszenia, siedlisko ciekawych pomysłów i jeszcze ciekawszych sposobów na ich realizację. Kamila poprowadzi spotkanie z Patrykiem Zimnym i Markiem Czuku w piętek 23 września o 20.00 w Pubie Sąsiedzi, a 25 września o 12.30 będzie jedną z bohaterek spotkania Debiuty 2016, ponieważ jej książka tuż tuż.

Kamila Łyłka-Kosińska to bardzo interesujące "zjawisko" nie tylko wśród literatów elbląskich, ale także jest dość mocno zauważalna w poetyckim środowisku Polski. Dlaczego? Mimo tego, że jest dość młodym twórcą, posiada niebywale cięty język odwracający się od poetyki piękna w kierunku negacji życia swojego pokolenia. Poza tym samym stylem pisania realizuje tak modną obecnie lirykę narracyjną, w której zacierają się granice między wierszem a prozą w każdej z warstw. Konsekwentnie pilnuje słowa i jego siły, bardzo wyraźnie bawi się formą. I dlatego właśnie, mimo iż jej poetycka przygoda rozpoczęła się całkiem niedawno, zdobywa nagrody, a jej teksty zaczynają być publikowane. To bardzo ciekawy i mądry głos młodego pokolenia.
 
 
 
 

Łucja Dudzińska

To dobry, piękny i mądry głos nie tylko samej poetki, ale przede wszystkim animatorki życia literackiego i artystycznego w Polsce. Jak dobrze, że na naszej drodze udało się Alternatywnym spotkać właśnie Łucję oraz jej zaraźliwy entuzjazm. Wszystko to razem daje energię do tworzenia nowych rzeczy, a wzajemna współpraca rodzi kolejne projekty - wystawiennicze, wydawnicze, literackie. I bardzo kibicujemy Łucji i jej nowej Fundacji Otwartych Na Twórczość, a sama poetka poprowadzi spotkanie z tegorocznymi debiutantami 25 września o godzinie 12.30 w Hotelu Elbląg. Warto.

Łucja Dudzińska - poetka, animatorka kultury, redaktorka serii wydawniczej. Pomysłodawczyni, organizatorka akcji literackich, konkursów, wystaw, spotkań. Z wykształcenia ekonomistka, pedagog (Akademia Ekonomiczna). Laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in.: OKP im. M. Kajki, St. Czernika, K. Ratonia, Nagrody Tetis OKP im. K.K. Baczyńskiego i wielokrotnych nominacji na tom poetycki, np. na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2015. Publikowała w wielu antologiach i pismach literackich (m.in.: „Topos”, „Fraza”, „Arkadia”, „Bliza”, „Wakat”, „Tygiel Kultury”, „Okolica Poetów”, „Monitor Chicago”). Tłumaczona na pięć języków. Autorka książek poetyckich: z mandragory (Łódź 2013), Membrana. Cyrkulacje (Szczecin 2014), OB – Krew i woda (Poznań 2015), poematu Tupanie. ze sobą po drodze (Poznań 2016), haiku Miedziaki. znalezione (Elbląg 2016). Za debiut otrzymała Nagrodę R. Milczewskiego-Bruno i dwie nominacje: do Nagrody „Złoty Środek Poezji” i Nagrody im. K. Iłłakowiczówny za Najlepszy Debiut Poetycki Roku 2013. W 2011 roku założyła i prowadzi ogólnopolską Grupę Literyczną Na Krechę. Jest wiceprezesem Fundacji Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji. Podjęła współpracę polsko-niemiecką z Literatur- Kollegium Brandenburg e.V. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Poznaniu.
 
 

 
Bogumiła Salmonowicz

Nie ulega wątpliwości, że obok tej kobiety nie da się przejść obojętnie. Głęboko zafascynowana człowiekiem dla Alternatywnych jest liną cumowniczą, holownikiem, sterem i kotwicą. I na dodatek doskonale gotuje i mówi po włosku. Pozorny spokój ukrywa 200% kobiecości. Właśnie do Elbląga dotarł świeżutki drugi tomik Bogusi "Abrazje", którym będzie można się poczęstować na Festiwalu, bo ta głęboko humanistyczna poezja przyciąga bardzo mocno. W trakcie Wielorzecza Bogusia poprowadzi spotkanie z Anną Janko - 25 września o 13.30 w Hotelu Elbląg.

Bogumiła Salmonowicz – elblążanka z bieszczadzkimi korzeniami; pedagog, terapeutka, doradca personalny, nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu oraz w Politechnice Gdańskiej, ale także animatorka wielu działań społeczno – kulturalnych. Wspiera merytorycznie i współpracuje ze stowarzyszeniami „Amazonek”, uniwersytetami trzeciego wieku, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi na terenie całej Polski.
Lubi ludzi i nie potrafi być obojętna.
Pisuje wiersze, ale poetką siebie nie nazywa.
Od kilku lat aktywnie działa w ramach Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego i jest członkiem zarządu Stowarzyszenia „Alternatywni”. Współrealizuje takie inicjatywy, jak Festiwal Literatury „Wielorzecze” czy Scena Literacka, działająca przy Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Zdarzyło jej się być laureatką kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich i turniejów jednego wiersza. Publikuje w kwartalnikach literackich oraz wybranych literackich portalach internetowych.
 
 
 
 
 
Arco van Ieperen

Przywozi z Holandii świetny ser. Zawsze zastanawiam się, co z Polski tam wywozi. Człowiek o wielkiej kulturze osobistej, nieszablonowej inteligencji i bogatej wyobraźni. I nie wiem, jak to jest, że Arco znają wszyscy, choć na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które bezbłędnie wymawiają nazwisko naszego multilingwisty. W trakcie Wielorzecza Arco z Krzysztofem Magierą poprowadzi spotkanie promujące II Antologię Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego "Książka pełna słów". Zapraszamy 24 września o 18.30 na Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej.

Arco van Ieperen - lektor języka angielskiego urodzony w holenderskim mieście Gouda. Studiował ekonomię w Hadze w Holandii oraz filologią angielską w Gdańsku. Pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, gdzie wykłada w Instytucie Pedagogiczno-Językowym oraz Ekonomicznym.
Pisze wiersze po holendersku, angielsku oraz po polsku. Działa w Alternatywnym Elbląskim Klubie Literackim od stycznia 2015 r. W 1996 r. wydał autorski tomik poezji pt. De Tango Met Mijn Schaduw/Tango z moim cieniem. Wierszem Stuffhof wygrał w 1995 r. Wojewódzki Turniej Jednego Wiersza w Alphen w Holandii. Jego wiersze ukazały się drukiem w gazecie „Rijn en Gouwe” w Holandii oraz w elbląskim kwartalniku „Tygiel”.
Poza literaturą interesuje się sportem i uczestniczy w biegach maratońskich.
W życiu prywatnym jest mężem oraz ojcem trójki dzieci, a najmłodsza córka, Laura, też pisze wiersze.

Człowiek zagadka. Przyszedł do nas dwa lata temu, wygrał turniej i został. Krzysiek jest tak mocno Alternatywny, że nawet niewiele osób wie, jak nazywa się naprawdę. A to podkręca atmosferę. Urodzony stand uper. W trakcie Wielorzecza Krzysiek z Arco van Ieperenem poprowadzi spotkanie promujące II Antologię Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego "Książka pełna słów". Zapraszamy 24 września o 18.30 na Dziedziniec Biblioteki Elbląskiej.

Krzysztof Magiera/Piotr Tuszyński
urodzony w niepiśmiennej rodzinie, zamieszkującej przedmieścia Algieru. Po niezwykle chaotycznych i nigdy nieukończonych studiach imał się przeróżnych zajęć. Rutyna pracy dawała mu się we znaki, przez co zmuszony był prowadzić życie niespokojne i nieuporządkowane.
Rozgłos i rozpoznawalność zawdzięczał nietypowemu stylowi twórczości, a także niekonwencjonalnemu zachowaniu. Potężnie zbudowany, w istocie nadwrażliwy, niepewny, ze skłonnością do depresji. Pomimo ostrego, momentami zwyczajnie wulgarnego języka i prostego stylu, jego twórczość ujmuje wrażliwością i głębokim zrozumieniem ludzkiej natury.
Choć ceniony przez krytyków, przez większość życia musiał utrzymywać się z pisania scenariuszy.Marta Eisler-Wrzeszcz
Piękna i zabiegana kobieta. Zdecydowanie czasem nam jej za mało, a na pewno za mało jej pisania. U Alternatywnych trzyma kasę i dzięki temu jeszcze jakaś jest. Dobry duch naszych przedsięwzięć, mistrzyni doskonałego wyglądu i skarbnica dobrych pomysłów. Marta z Dominiką Lewicką-Klucznik poprowadzi Festiwal oraz Turniej Jednego Wiersza o Nagrodę Ministra Gospodarki Wielorzecznej 24 września o 20.30 na Dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej.

Marta Eisler-Wrzeszcz
urodzona w latach 80. ubiegłego wieku, w piśmiennej rodzinie, tj. wszyscy pisali, ale nic, nikt, nigdy, nikomu nie pokazał. Wiecznie w biegu i wiecznie zapracowana. Każde wolne 25 minut, których nie ma wiele, poświęca na planowanie i realizowanie nowych przedsięwzięć, jednym słowem wariatka. Zawodowo zajmuje się realizacją projektów unijnych w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu oraz prowadzi własny biznes… albo kilka. W Stowarzyszeniu pełni funkcję skarbnika.

 
Dominika Lewicka-Klucznik

Kreator kultury, prezes(ka), spinacz, poetka, matka, żona, polonistka… i można wymieniać jeszcze długo, ale chodzi o jedną osobę, szefa Alternatywnych. Dominiki wszędzie jest pełno. Czasami jest w dwóch miejscach naraz… pytanie, które zadaje 99% jej przyjaciół brzmi właśnie: jak ona to robi? Czy wśród codziennej papierologii i diety bezglutenowej jest czas i miejsce dla poezji? Jest! A dowodem są nie tylko dwa tomy (Samopas i Limit na cuda), ale także liczne nagrody w konkursach literackich, wyjazdy, warsztaty. Potem wraca… jeszcze piękniejsza, z nowymi tekstami, z głową pełną pomysłów i blachą ciasta bez cukru. To właśnie Dominika – nasza prezes. Z Martą Eisler-Wrzeszcz poprowadzi Festiwal oraz Turniej Jednego Wiersza o Nagrodę Ministra Gospodarki Wielorzecznej 24 września o 20.30 na Dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej.

Dominika Lewicka-Klucznik - teoretycznie blondynka, praktycznie bardzo poukładana i racjonalna kobieta; z wykształcenia polonista, z zamiłowania matematyk; pozornie poetka, w zasadzie twardo stąpająca po ziemi proza życia.
Uwięziona w słowie w każdej z postaci, uwielbia aktywność, działania artystyczne. Nie umie się nudzić, tym bardziej nie potrafi odpoczywać. Animator, recenzent, redaktor, człowiek od korekty. Prezes Stowarzyszenia "Alternatywni", które pochłania ogromne pokłady energii, czasu i satysfakcji. W 2016 roku odebrała z rąk Prezydenta Miasta Elbląg Nagrodę "Kreator Kultury" za dotychczasową działalność na tym polu.
Publikuje w antologiach i pismach literackich; wydała dwie książki poetyckie: "Samopas" (Elbląg 2013), "Limit na cuda" (Poznań 2016).


Szufladopółka objęła IV Festiwal Literatury Wielorzecze patronatem medialnymBrak komentarzy:

Prześlij komentarz